Odlomak

STA JE KONGRES SAD?

Kongres Sedinjenih Americkih Država (engleski United States Congress) je zakonodavno telo američke federalne vlasti.On je dvodoman i sastoji se od donjeg Predstavničkog doma I gornjeg doma,odnosno Senata.Senat ima 100 članova, dva iz svake države koji se biraju na period od šest godina.Ranije su senatore birali državni parlamenti, ali usvajanjem sedamnaestog amandmana na Ustav 1913.godine,ova procedura je izmenjena tako da je, od tada,izbor poslanika u rukama građana.Postoje tri generacije senatora i nova generacija se bira svake dve godine.Predstavnički dom (koji se na engleskom skraćeno zove House) ima 435 članova, svaki od kojih zastupa kongresni okrug i ima mandat od dve godine.Mesta u Predstavničkom domu raspodeljena su među državama na osnovu broja stanovnika,s tim da svaka država ima pravo na barem jednog predstavnika. Članove biraju građani na period od dve godine, pri čemu svi mandati teku istovremeno.Rezidentni zastupnik Puerto Rico-a (izabran na četiri godine) i delegati iz Američke Samoa-e,Distrikta Kolumbija, Guam-a i Devičanskih Ostrva čine sastav Kongresa SAD-a kompletnim.Delegati se biraju na dve godine.Rezidentni zastupnik i delegati mogu učestvovati u raspravi ali nemaju pravo glasa na plenumu niti na zajedničkoj sednici senatora i predstavnika.Oni,međutim, imaju pravo da glasaju u odborima čiji su članovi.Kongres zaseda u zgradi Capitol u Washingtonu.Izraz “Kongres” se takođe može koristiti za tačno određeni saziv Kongresa,s obzirom na sastav poslanika.

 

 

 

 

FUNKCIONERI
Potpredsednik SAD je u isto vreme predsedavajući Senata.U njegovom odsustvu, njegove dužnosti preuzima predsednik pro tempore koga bira Senat ili neko koga on odredi. Predsedavajućeg Predstavničkog doma bira Predstavnički dom;on može odrediti bilo kog člana Doma da ga zameni u slučaju njegovog odsustva.Funkcija lidera većine i manjine u Senatu postoji tek od početka dvadesetog veka.Lideri se biraju na početku svakog novog Kongresa većinom glasova senatora iz njihovih političkih partija.U saradnji sa njihovim partijama, lideri su odgovorni za ostvarivanje zakonodavnog
programa.Ovo podrazumeva upravljanje protokom zakona i informisanje članova o predloženim aktivnostima u vezi sa pitanjima u proceduri.Lideri su istovremeno članovi partijskih organa zaduženih za osmišljavanje politike i organizaciju, a u radu im pomažu partijski bičevi i partijski sekretari.Rukovodstvo Doma je u suštini struktuirano na isti način kao i rukovodstvo Senata, gde su članovi Doma iz dotičnih partija odgovorni za izbor njihovih lidera i bičeva.
Sekretar Senata,koji se bira glasovima u Senatu, obavlja dužnosti predsedavajućeg Senata u odsustvu potpredsednika i tokom izbora predsednika pro tempore.Sekretar je čuvar pečata Senata; on upućuje zahtev Sekretaru trezora za sredstvima potrebnim za nadoknade senatorima,službenicima i zaposlenima kao i za pokriće izdataka Senata, a takođe je ovlašćen da zaklinje službenike Senata i druge svedoke pred Senatom. Sekretareve izvršne dužnosti podrazumevaju overavanje izvoda iz Žurnala Senata; zadužen je i za overavanje zakona,zajedničkih odluka (oba doma) i odluka Senata; u postupcima impičmenta, pod nadležnošću predsedavajućeg, zadužen je za izdavanje svih naloga, ovlašćenja, naredbi i propisa autorizovanih od strane Senata; i zadužen je za overavanje za predsednika SAD tzv. saveta I saglasnosti Senata na ratifikaciju sporazuma i na imena osoba koje su nominovane od predsednika, a potom prihvaćene ili odbijene od strane Senata.
Šef obezbeđenja u Senatu bira se u Senatu I služi kao izvršni službenik tog tela.On upravlja različitim odeljenjima i zadužen je za njihov nadzor, a takođe je zadužen i za primenu zakona i protokola. Kao službenik za primenu zakona, on ima pravo da vrši hapšenja, da locira odsutne senatore za dobijanje kvoruma, da primenjuje poslovnik i druga pravila u sali Senata, krilu Kapitola koje pripada Senatu i kancelarijskoj zgradi Senata. On je takođe član Policijskog odbora Kapitola I predsedavajući istog svake neparne godine; pod nadležnošću predsedavajućeg, održava red u sali Senata. Kao službenik zadužen za protokol, on je odgovoran za mnoge aspekte ceremonijalnih funkcija, uključujući i inauguraciju predsjednika SAD; brigu o sprovodima preminulih senatora, pratnju predsedniku kada se obraća na zajedničkoj sednici Kongresa ili prisustvuje drugim događajima u Senatu, kao i pratnju šefovima država u poseti Senatu. Izabrani službenici Doma predstavnika su clerk (prim. prev. eng. clerk – službenik, činovnik,administrativni službenik i chaplain u Kongresu.
Chaplain je lice koje bira Senat sa zaduženjem da molitvom otvara sednice Senata i može biti predstavnik bilo koje konfesije.
Clerk je čuvar pečata Doma predstavnika i pomaže u zakonodavnim aktivnostima Doma. Ove dužnosti obuhvataju primanje akreditacija od strane članova – predsedavanje na početku prve sednice kongresa; vođenje žurnala; beleženje glasova i potvrđivanje usvajanja predloga zakona i obradu legislative. Kroz različita odeljenja, Clerk je takođe odgovoran za vođenje izveštaja sa plenuma i komisija; za dostavljenje zakonodavnih informacija; rukovođenje izveštajima Doma u skladu sa poslovnikom i zakonom kao što je Zakon o etici u organima vlasti i Zakon o otkrivanju lobiranja iz 1995. godine; distribuiranje dokumentacije u Domu; I rukovođenje Programom za paževe Doma predstavnika. Clerk je takođe zadužen za rukovođenje slobodnim kancelarijama usled smrti, ostavke ili isključenja predstavnika.Šef obezbjeđenja održava red u Domu pod instrukcijama predsedavajućeg i čuvar je skiptra. Kao član Policijskog odbora Kapitola, šef obezbeđenja je glavni službenik za primenu zakona u Domu i istovremeno je predsedavajući odbora svake parne godine. Ceremonijalne I protokolarne dužnosti su u liniji sa dužnostima šefa obezbeđenja Senata i obuhvataju pripremu inauguracije predsednika SAD, zajedničkih sednica Kongresa, poseta šefova država Domu i sprovoda preminulih članova Doma. Šef obezbeđenja se brine i o primeni regulative u vezi sa pristupom holu Doma, uključujući pristup galeriji, garažnom i parking prostoru, kao i o dostavljanju identifikacionih kartica službenicima Doma.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari