Odlomak

UVOD
Sve vlade, od savezne vlade u Vašingtonu do lokalnih vlada u malim gradovima, koriste poreze da bi sakupili prihode za javne projekte kao što su putevi, škole i nacionalna odbrana. Pošto porezi predstavljaju važan instrument politike i pošto mnogostroko utiču na naše živote, njihovo proučavanje je tema koja će se izučavati još dugi niz godina. Tokom XX veka porezi su postali važniji u životu prosečnog čoveka. U današnje vreme, na sve poreze zajedno, uključujući porez na lični dohodak, porez na plate, porez na promet i porez na imovinu, odlazi skoro trećina dohotka prosečnog stanovnika jedne zemlje
Cilj ovog seminarskog rada jeste prikaz poreza, njegovih vrsta, elemenata, odnosno, sve ono što je potrobno da se zna o njemu, kao osnovnom izvoru budžeta jedne države.
U prvom delu rada biće reči o samom pojmu poreza i njegovim karakteristikama. Budući da postoje brojne definicije poreza, najtačnije se definišu putem njihovih karakteristika kao što su: prinudnost poreza, derivativnost (izvedenost) poreza, nepovratnost poreza i druge značajne karakteristike. Biće prikazani i elementi poreza kao što su: poreski obveznik, predmet oporezivanja, poreska osnovica, poreska stopa i poreske olakšice, bez kojih porez ne bi bio porez. U okviru prvog dela biće ukratko i objašnjen sam pojam poreskog sistema, koji ima za cilj ubiranje prihoda za državu i to uz uz pomoć različitih vrsta poreza koje nameće. U okviru ovog radu biće prikazane one vrste koje su dosta zastupljeni kod nas u državi, ali i u ostalim zemljama, kao što su porez na dobit preduzeća, porez na dohodak građana, porez na imovini, akcize i porez na dodatu vrednost.
Ono što će ovaj rad učiniti još interesantnijim jeste njegov drugi deo, koji prikazuje poresku evaziju, odnosno, izbegavanje plaćanja poreza. Na početku tog dela rada biće objašnjen sam pojam poreske evazije, kako bi se stekao uvid u samom značenju te reče i ukratko će biti objašnjeno ono što je najbitnije da se zna o njoj i nakon toga biće prikazana poreska evazija koja je i te kako zastupljena kod nas u državi.

 

 

1.POJAM I KARAKTERISTIKE POREZA
Još od antičkih vremena porezi su poznati kao davanja državi. Porezi su od svog uvođenja kao osnovnih izvora finansiranja opštedruštvenih potreba, od najstarijih vremena do danas, ostali osnovni oblik formiranja javnih sredstava koji služe kao izvor za pokriće savremene države. Porezima se mogu ostvariti različiti ekonomsko-politički ciljevi. Oni se u savremenoj državi koriste kao jedno od vrlo efikasnih instrumenata ekonomske i socijalne politike. Danas mnogi finansijski teoretičari savremenu državu nazivaju “poreskom državom” jer žele da naglase kakav značaj imaju za nju porezi.
“Porez predstavlja instrument javnih prihoda kojim država, uključujući i niže oblike političko-teritorijalne zajednice, od subjekata pod njenom poreskom vlašću prinudno uzima novčana sredstva, bez neposredne protivusluge, u svrhu pokrivanja svojih finansijskih potreba i postizanju drugih, prvenstveno ekonomskih i socijalnih ciljeva.”
Sadržaj poreza se menjao paralelno sa promenom političkih, društveno-ekonomskih i drugih odnosa. Kroz brojne literature provlače se i brojne definicije poreza, ali ne postoji definicija koja bi tačno izražavala i odražavala takav sadržaj pojma poreza koji bi imao univerzalni karakter i u vremenu i prostoru i koji bi odgovarao svakom razdoblju istorijskog razvoja.
Teoretičar Wagner, definisao je porez kao prisilni doprinos gospodarskih jedinica, delom za pokriće zajedničkih državnih potreba i javnih izdataka, a delom služi za drugačiju raspodelu nacionalnog dohotka. Još brojni drugi teoretičari, kao što su: Monteskeja, Witmana, pokušavali su da definišu porez, ali ne postoji jedinstven stav u vezi same definicije poreza.
” Definicije poreza naglašavaju nekoliko karakteristika po kojima se on razlikuje od drugih javnih prihoda:

  •  derivativnost poreza
  •  prisilnost poreza,
  •  porezima se finansiraju javni rashodi,
  •  odsustvo neposredne protivnaknade,
  •  porez je novčano davanje.”

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari