Odlomak

Uvod
Donošenje odluka ili odlučivanje je proces biranja između više mogućnosti. To je temeljni misaoni proces koji se sastoji od prepoznavanja i biranja mogućih rješenja koja vode do nekog željenog stanja. Odlučivanje rezultira odabirom akcije koju treba poduzeti ili strategije koju treba primijeniti u praksi. Osnovna razlika između managera i ostalih zaposlenih je razina i tip odluka koje oni donose. Ono što je najteže i najodgovornije u rukovođenju jest donošenje odluka.

Donošenje odluka, odnosno sposobnost i odgovornost odlučivanja je osobina koja je svojstvena samo manjem broju poslovnih ljudi. Iz godine u godinu, iz dana u dan formulišu se nove i nove teorije rukovođenja, brojne ankete i istraživanja širom svijeta donose ruzultate o najnovijim spoznajama iz tog područja. Neke su čak međusobno oprečne. Dok jedne daju prednost moralnim kvalitetama, druge stavljaju na prvo mjesto stručnost, a treće inteligenciju, liderstvo i slično. Konačno mjerilo je ipak stepen objektivnog poslovnog uspjeha.
U istoriji biznisa bilo je i neobrazovanih ljudi, onih koji su započeli posao s neznatnim kapitalom, ali su imali jednu dobru osobinu: osjećaj za donošenje pravih odluka u pravo vrijeme. Nakon toga je za njih bilo manje važno jesu li te odluke bile plod intuicije, inteligencije, ili puke sreće. Konačni uspjeh je njihova najbolja potvrda.
Danas menadžeri imaju brojne alate na osnovu kojih sagledavaju postojeća stanja i na osnovu njih donose odluke. Između ostalih metoda tu su i neke matematičke i statističke metode koje se nazivaju i kvantitativne metode odlučivanja.Donošenje odluke se vrši na osnovu kvantificiranja svojstava (pridruživanja numeričkih vrijednosti). Neophodne su u slučajevima kada je broj ulaznih informacija previše velik da bi se problem riješio logičkom analizom.

 

 

 

 

 

Kvantitativni modeli i metode u funkciji poslovnog odlučivanja
Metod linearnog programiranja
Rješavanje problema primjenom modela linearnog programiranja prolazi kroz sledeće faze :

  • Izbor problema – Najprije se mora odabrati problem za rješavanje. Pri tome je neophodno da se posebno ispitaju karakteristike svih pojava koje ga formiraju, da se ustanove međusobni odnosi, međusobna zavisnost ovih pojava. Najvažnije je da se provjeri, da li problem ima karakteristike koje su potrebne da bi se mogao riješiti metodama linearnog programiranja.
  • Izbor metode. U zavisnosti od izabranog problema i njegovih karakteristika vrši se izbor adekvatne metode linearnog programiranja.
  • Prikupljanje podataka – Važna, zahtjevna i obimna faza rada je prikupljanje podataka. Tačnost i valjanost optimalnog rješenja zavisi od tačnosti i istinitosti polaznih pretpostavki, među kojima posebno mjesto pripada odgovarajućem dokumentacionom materijalu. Metode linearnog programiranja ne mogu poboljšati kvalitet optimalnog rješenja iznad kvaliteta podataka koji sačinjavaju model. Metode omogućavaju i olakšavaju pronalaženje optimalnog između većeg broja mogućih rješenja, koje zadovoljava postavljeni kriterij optimalnosti. Zaključujemo da se ovoj fazi mora posvetiti najviše pažnje.
  • Formiranje modela – Problem se može uspješno riješiti samo ako se predstavi u obliku podesnog matematičkog modela. Podesan matematički model je onaj koji najvjernije predstavlja posmatrani problem. Model treba da bude takav da reaguje na sve promjene njegovih parametara, kako bi reagovao stvarni problem pod uticajem promjene ograničavajućih faktora. Odabir ograničavajućih faktora i njihovo kvantitativno izražavanje traži angažovanje i timski rad različitih stručnjaka, kako bi se obezbjedilo da se stvarni problem rješava kroz njegov teoretski matematički model.
  • Rješavanje problema -Formirani model se rješava primjenom neke od metoda linearnog programiranja. U današnje vrijeme problemi iz domena linearnog programiranja se rješavaju primjenom računara.
  • Analiza optimalnog rješenja – U ovoj fazi se vrši prevođenje dobijenog optimalnog rješenja sa jezika elektronske mašine i vrši se sistematska analiza tog rješenja. U ovoj fazi treba da se ispita i da li je optimalno rješenje primjenjivo, odnosno koliko je ono stabilno u odnosu na očekivane promjene.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari