Odlomak

    1. Uvod 

Postoji više definicija medicinskog otpada koje se smatraju prihvatljivim prilikom kategorizacije i razvrstvanja medicinskog otpada koji nastaje u zdravstvenim ustanovama. Medicinski otpad se definiše kao: „sav otpad, opasan ili neopasan, koji se generiše pri pružanju zdravstvenih usluga (dijagnostika, prevencija, lečenje i istraživanja u oblasti humane i veterinarske medicine)”. Drugim rečima, pod medicinskim otpadom se podrazumeva sav otpad koji nastaje u medicinskim ustanovama (državnim ili privatnim), medicinskim istraživačkim centrima ili laboratorijama. To je heterogena mešavina otpada, pri čemu 10–25% čini opasan otpad rizičan po zdravlje ljudi i životnu sredinu. Medicinski otpad jednom rečju nastaje prilikom postavljanja dijagnoza, lečenja ili pružanja medicinske nege, kao i prilikom istraživanja koja se sprovode u zdravstvenim ustanovama naučne, terapijske, dijagnostiške ili slične medicinske delatnosti. Pomenuti otpad podrazumeva sav otpad koji nastaje prilikom pružanja zdravstvenih usluga, kako u zdravstvenim ustanovama ili van njih (kućna nega), u domovima za smeštaj starih lica ili u ustanovama u kojima se pruža medicinska nega u bilo kom obliku.

Profesionalcima u zdravstvenom sektoru, nadležnim za upravljanje medicinskim otpadom, neophodna su znanja i veštine za smanjenje stvaranja količine medicinskog otpada, njegovo razvrstavanje, prikupljanje, skladištenje, transport, preradu i privremeno ili konačno odlaganje, kao i odgovarajuća stručna uputstva i preporuke u vezi sa primenom adekvatnih metoda i tehnika za upravljanje otpadom.

 

 
    2. Cilj rada

Naučni cilj ovog rada je deskripcija sa klasifikacijom i tipologizacijom uloge i značaja koju problematika medicinskog otpada. Neposredna svrha istraživanja koje je predstavljeno u radu je zdravstveno usmereni i kontrolisani proces upravljanja medicinskim otpadom koji predstavlja nužnost, kako bi se izbegle neželjene posledice koje isti nosi sa sobom, po ekologiju i čovekovo zdravlje. U medicinskim i farmaceutskim ustanovama otpad, shodno svojstvima i karakteristikama, pretežno se selektuje u grupu opasnog otpada, prvenstveno pripada grupi potencijalnog ili infektivnog otpada. Imajući u vidu rizičnost pogrešne procedure klasifikacije i generisanja ovog otpada, upravljanje medicinskim i  farmaceutskim otpadom se može svrstati u delatnost od opšteg interesa. Kada je reč o medicinskom otpadu, potrebno je upoznati:

•    Pregled pravnih i institucionalnih okvira upravljanja medicinskim i farmaceutskim otpadom,
•    Terminologijom iz upravljanja medicinskim i farmaceutskim otpadom u Republici Srbiji;
•    Klasifikacijom, kategorizacijom na opasan i neopasan medicinski otpad,
•    Planiranjem u upravljanju medicinskim otpadom,
•    Opcijama upravljanja otpadom;
•    Sakupljanje, razvrstavanje; Pakovanje, skladištenje, tretman; Transport,
•    Dozvolama za sakupljanje, transport, skladištenje tretman medicinskog otpada;
•    Obavezu izveštavanja  o medicinskom i farmaceutskom otpadu.

Cilj rada je dakle, da se prikupljanjem relevantne literature na zadatu temu, selekcijom i sistematizacijom iste predstave specifičnosti i karakteristike medicinskog otpada.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari