Poslovne finansije preduzeća
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Ekonomija
Objavio kiksaca 17. avgust 2015. Prijavi dokument
UVOD
Globalizacija je na neverovatan način promenila naše živote. Sam proces globalizacije je učinio naše aktivnosti, razmišljanja i delovanja mnogo složenijim, raznovrsnijim i bogatijim i odnosu na pravne norme koje uređuju svaki aspekt naših života.
Ubrzani tehnološki i globalni razvoj, sve veća razmena dobara i usluga, veliki broj tehnoloških inovacija, sve veća privredna specijalizacija dovodi do međusobnih odnosa između privrednih i finansijskih subjekata. Iz tih međusobnih odnosa je proistekao ugovor o lizingu. Ove pojave se naročito primjećuju kod visoko razvijenih zemalja, ali se usled neprestanog ekonomskog povezivanja ove pojave javljaju i kod manje razvijenih zemalja.
Lizing je veoma važan izvor srednjoročnog i dugoročnog finansiranja, jer predstavlja ekonomski efikasno rešenje nabavke sredstava potrebnih za poslovanje preduzeća. Danas se često ugovor o lizingu pojavljuje ne samo kao oblik finansiranja u spoljno-trgovinskoj razmjeni , nego i kao sredstvo poslovne integracije između proizvođača, trgovine, finansijskih instituta i potrošača stvari.
Lizing pruža mogućnost preduzećima da medernizuju svoju opremu i samim tim postanu efikasniji i konkurentniji. Lizing je naročito pogodan za mala i srednja preduzeća, kao i nova, tek osnovana preduzeća koja često ne mogu da računaju na druge mogućnosti finansiranja. Upravo zato vlade mnogih zemalja podržavaju lizing kao važan metod podsticanja investicija. Lizing industrija je danas u svetu veoma razvijena. U mnogim zemljama se putem lizinga finansira više od četvrtine svih nabavki poslovne opreme. Samo u zemljama u razvoju se godišnje putem lizinga finansira nabavka nove opreme i vozila u vrednosti od preko 40 milijardi dolara.
1. ISTORIJAT LIZINGA
Iako može izgledati da je lizing jedan od novijih metoda finansiranja, prvi slučajevi praktične primene odigrali su se u davnoj prošlosti. Pronađeni su dokazi da su 2000 p.n.e. vavilonci primenili jednu vrstu lizinga za čamce i stoku. Jedan od prvih teoretskih opisa lizinga pronađen je u rimskim pravnim spisima. U svom savremenom obliku finansijski lizing je potekao iz SAD.
Prvu kompaniju za lizing osnovao je Henri Šofeld 1952. godine u SAD. Kompanija je osnovana sa ciljem da realizuje jednu konkretnu transakciju u domenu železničkog transporta. Navedenom transakcijom demonstrirana je ekonomska efikasnost finansijskog lizinga pa je Šofeld odlučio da nastavi poslovanje i osnuje američku lizing kompaniju United States Leasing Corp.
Razvoj finansijkog lizinga u Evropi počeo je krajem 50-tih i početkom 60-tih godina prošlog veka. Nekoliko faktora je podstaklo brz razvoj finansijskog lizinga u Severnoj Americi i zapadnoj Evropi. Tehnološki napredak stvorio je kod preduzeća potrebu da obnove sopstvena stalna sredstva, a finansijski lizing je pružio neophodni mehanizam. U isto vreme 50-tih godina prošlog veka došlo je do razvoja tržišta finansijskih usluga i značajnije ponude zajmova uz niske kamatne stope, što je poslužilo kao način obuzdavanja inflacije i cena roba.
Koncept finansijskih lizinga je 70-tih godina prošlog veka usvojen u zemljama u razvoju Azije, Južne Amerike i Afrike, a 80-te je obeležilo širenje navedenog koncepta na svetskom tržištu. Danas lizing predstavlja efikasan instrument za pribavljanje i obnavljanje stalnih sredstava kako za mala i srednja preduzeća, tako i za finansiranje milionskih dolarskih transakcija u domenu transporta ( na primer, lizing aviona).
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio Seminarski0002 30. avgust 2024.
Objavio mitrovicm993 23. jul 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio cobri999 09. septembar 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.