Odlomak

Šta je posao?

  • Posao- koji zadaci se mogu pripisati određenom poslu ili položaju?
  •  Posao je skup povezanih zadataka, dužnosti i odgovornosti
  • Položaj- koje zadatke treba da obavlja konkretan pojedinac?
  •  Položaj je skup zadataka, dužnosti i odgovornosti koje obavlja jedna osoba
  • Posao može da obuhvata više od jednog položaja
  • Zadatak: definiše metode, procedure i tehnike pomoću kojih se obavljaju dužnosti sastoji se od pokreta
  • zadatak je jasno prepoznatljiva radna aktivnost, treba da pokaže:
  • šta se radi (akcija)
  • kako se radi (procedure, materijali, alati, oprema)
  • zašto se radi (cilj)
  • Dužnost: veći odsečak rada koji obavlja jedna osoba; to je skup zadataka većina poslova sadrži od 4 do 8 dužnosti
  • Odgovornost:obaveza za izvršenje određenih zadataka i dužnosti

Analiza poslova i radnih zadataka

  • Analiza poslova i radnih zadataka: proces prikupljanja detaljnih informacija o poslovima
  • To je osnovna kadrovska aktivnost
  • Zašto je neophodna analiza poslova?
  •  Analiza poslova daje informacije koje su neophodne za skoro sve kadrovske aktivnosti
  • Koje vrste informacija se prikupljaju u analizi poslova?
  •  Radne aktivnosti i zahtevana ponašanja
  •  Interakcija sa drugim osobama
  •  Standardi rada
  •  Finansijski uticaj
  •  Spisak mašina i opreme koja se koristi
  •  Uslovi rada
  •  Odnos nadređenosti i podređenosti u organizaciji
  •  Potrebno znanje, veštine i sposobnosti

Opis posla

  • Specifikacija posla – šta treba da poseduje osoba da bi obavljala posao?
  •  spisak znanja, veština, sposobnosti i drugih karakteristika koje koje osoba treba da ima da bi mogla da obavlja posao na zadovoljavajući način
  • Specifikacija posla obuhvata:
  •  iskustvo
  •  kvalifikacije
  •  lične karakteristike
  • Specifikacija posla je obično podeljena na neophodne zahteve i željene zahteve

No votes yet.
Please wait…

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Skripte

Komentari