Odlomak

UVOD
Prema svjetskoj zdravstvenoj organizaciji , zdravlje je stanje potpunog fizičkog i socijalnog dobra, a ne samo odsustvo bolesti i nemoći.
Prema tome za ljudsko zdravlje je dobro ono što je korisno, što ga krijepi,oplemenjuje ,pravi zadovoljstvo življenju, njeguje i hrani.
Štetno je sve drugo što truje,oduzima ,reducira ,minimalizira,kvari odnose,susteže,frustrira i slično.
Odgovarajući način življenja je bez sumnje ključni faktor u zaštiti zdravlja ljudi.
Moderan način života nažalost preteže na suprotnu stranu,tvoreći tako nepovoljne uslove za očuvanje i unapređenje zdravlja, a sve više pretenduje nastanku oboljenja.Iako je je čovjek specifikum u odnosu na druga živa bića i u poziciji je da se adaptira i prilagođava različitim okolnostima i situacijama bilo da se radi o okolini ili pak različitim socijalno društvenim okolnostima ,nepovoljni faktori se negativno odražavaju na njegovo zdravle.
Čovjek kao specifikum ne koristi samo gotove proizvode već ih i sam tvori ,proizvodi i modifikuje ,a u tim aktivnostima se nažalost ponaša krajnje iracionalno te tvori nepovoljnu sredinu i neprihvatljive uslove koji mu u znatnoj mjeri onemogućavaju zdrav život.
Bolest je multikauzalna i na njen nastanak utiču mnogobrojni faktori , a nastaje kao poslijedica neravnoteže između snage i svojstava čovjeka sa jedne strane i uzročnika bolesti s druge strane.
Uzroci tog poremećaja mogu biti u :
-Biološkoj sredini (biljke i životinje kao izvor hrane,uzročnici zaraznih bolesti)
-Fizičkoj sredini (ambijent,stanište,klima)
-Socijalnoj sredini (karakter društva u ekonomskom,socijalnom,kulturnom smislu tj. O načinu življenja)
ZDRAVLJE „ULAZI NA USTA“

Umjerenost u konzumaciji hrane i pića jedno je od bitnijih načela u očuvanju zdravlja.Smatra se da čak i da povremena apstinencija ima pozitivne rezultate i učinak u borbi čak i protiv najopakije bolesti .
Ovu teoriju je razvio austrijski ljekar R.Broj smatrajući post jednim od aduta za borbu protiv „unutrašnjih demona koje svaki čovjek ima u sebi.
Način odnosno vrsta hrane koju konzumiramo bitan je faktor u prevenciji od opake bolesti savremeenog svijeta.Svjetska istraživanja su pokazala da osobe koje konzumiraju meso imaju veću mogućnost oboljevanja od raka nego vegeterijanci gdje stoji da je za vegeterijance postotak manje vjerovatnoće smrtnosi od ove bolesti čak 40% .
Neadekvatnom prehranom ,prevelikim unosom masnoće povećava se rizik od nastanka kardiovskularnih oboljenja što povećava smrtnost stanovništva u znatnoj mjeri.Nasuprot prevelikom unosu su niske vrijednosti masnoća koje nastaju kao poslijedica raznih dijeta što je također neprimjereno zdravom načinu života, jer su nova istraživanja utvrdila da niske koncentracije holesterola podstiču ubilačke a najčešće suicidalne namjere.
Nekontrolisana konzumacija alkohola je također jedan od bitnijih faktora koji nepovoljno utječe na ljudski organizam a isto tako oastavlja vrlo negativne poslijedice na socijalni i cjelokupni status porodice kao osnovne jedinke društva pa i šire.
Moderna medicina je svojstvena po sve većoj upotrebi medikamenata koji sve češće tretiraju simptome nego uzrok bolesti odnosno preferira se kurativa a ne preventiva čime nas podstiču na „kupovinu zdravlja“ .Na ovaj način se ne samo snižava donja granica bolesti se pridodaju dodatni industrijski otrovi koji su produkt industijalizacije života.
Iz svega navedenog da se zaključiti da su poslijedice neadekvatne ishrane bitan faktor u nastanku oboljenja savremenog društva, te da ih treba preventivno suzbiti promjenom načina života, gurmanskih navika , upražnjavanjem fizičkih aktivnosi odvikavanjem od pušenja i sl.

UTICAJ SAVREMENE MEDICINE NA LJUDSKO ZDRAVLJE

Razvojem medicine i njenim svakodnevnim dostignućima trebalo bi da se smrtna stopa stanovništva svede na minimum, a životni vjek u znatnoj mjeri produži.Način življenja,nepogodni klimatski ,biološki i socijalni faktori dominantno koče realizaciju cilja savremene medicine.Kao poslijedica navedenih čimbenika nastaju oboljenja modernog doba koje je sve teže iskorijeniti jer u njihovm nastanku ne leže medicinski već društveno socijalni uzroci.
Rick Karlson u svojoj knjizi „Kraj medicine“ minimizira utjecaj medicine na poboljšanje ljudskog zdravlja., jer je po njemu pad mortaliteta krajem 19 stoljeća produkt poboljšanja optih uslova života.U prvom redu kritizira opštu medikalizaciju kao najčešće sredtvo kurative što koje se u znatnoj mjeri negativno odražava na zdravlje stvarajući negativne efekte zbog prekomjerne upotrebe ,nepoželjnih efekata te ovisnosti od istih.
Svojstveno je da se medicinska praksa prvenstveno bavi dijagnozama , te se od silnog broja dijagnoza ne vidi ni čovjek a niti njegovi socijalni problemi od kojih ovisi njegovo zdravlje.U medicinskoj praksi je do sada u upotrebi 30000dijagnoza a broj se iz dana u dan povećava iako se pacijenti javljaju pretežno zbog sličnih simptoma.Zbog toga se masovno govori o
alijeniranosti ljekara i sistema zdravstvene zaštite.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari