Odlomak

Uvod
Pod porodičnim nasiljem podrazumevamo napad bilo koje vrste verbalni, fizički, emocionalni, seksualni kao i aktivnu i pasivnu nebrigu koju vrši osoba ili osobe na nekoga iz porodice, bilo da su u braku ili rodbina, bilo da žive zajedno ili odvojeno, ili su razvedene. Trenutna međunarodna istraživanja pokazuju da je porodično nasilje globalni problem. Ono je prisutno kod pojedinaca bez obzira na starosnu dob i nacionalnost, društveno-ekonomski položaj, i u porodicama, bez obzira odrasli u religioznom ili nereligioznom domu. Pokazalo se da je postotak incidenata sličan u gradskim, prigradskim i seoskim zajednicama.
Nasilje u porodici vidi se na više načina. Na primer, ono može biti fizički napad na bračnog druga. Zlostavljanje su i emocionalni napadi kao verbalne pretnje, izlivi besa, omalovažavanje i nerealni zahtevi za savršenstvom. Ono može imati oblik fizičke prisile i nasilja u bračnim polnim odnosima ili pretnje nasiljem zastrašivajućim verbalnim ili neverbalnim ponašanjem. U njega ubrajamo rodoskvrnuće i zlostavljanje ili zanemarivanje maloletne dece od strane roditelja ili drugog staratelja, a koje dovodi do ozleda ili povreda. Nasilje nad starijima vidljivo je u fizičkom, psihološkom, seksualnom, verbalnom, materijalnom i zdravstvenom zlostavljanju ili nebrizi. Po definiciji nasilje je „Ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telesni integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice.”

Vrste i oblici nasilja u porodici

Fizičko nasilje podrazumeva (ali ne isključuje i druge manifestacije): guranje, čupanje, udaranje, ugrize, davljenje, ubode, mučenje, premlaćivanje i ubistvo. Težina povreda varira od minimalnih do ozbiljnih, trajnih povreda i smrti.
Seksualno nasilje predstavlja svaku seksualnu aktivnost bez pristanka, što uključuje zadirkivanje, nepoželjne komentare i predloge, prisilu na učešće ili gledanje pornografije, neželjeno dodirivanje, bolni i ponižavajući seksualni čin, prisilan seksualni odnos, silovanje, incest.
Psihičko nasilje (mentalno, emotivno) podrazumeva (ali ne isključuje i druge oblike): omalovažavanje, vređanje, ignorisanje, korišćenje privilegija, psovke, ismevanje, podrugivanje, prigovaranje, pretnje i prinude, zastrašivanje, izolaciju, prezir, maltretiranje, okrivljavanje, manipulacije decom, verbalne napade.
Ekonomsko nasilje predstavlja nejednaku dostupnost zajedničkih sredstava, uskraćivanje ili kontrolisanje pristupa novcu, sprečavanje zapošljavanja ili obrazovanja i stručnog napredovanja, uskraćivanje prava na vlasništvo, prisiljavanje da se odrekne ili da traži vlasništvo kojeg se odrekla/nameravala da se odrekne, prodaje stvari bez saglasnosti vlasnika/ce, prodaju pod prinudom itd.
Duhovno nasilje (specifični vid psihičkog nasilja) uključuje nametanje ili uništavanje kulturnih ili religijskih uverenja/verovanja ismevanjem, omalovažavanjem, zabranom upražnjavanja običaja i rituala ili prisilom da se usvoji drugi sistem vrednosti.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari