Odlomak

 

 

1. Uvod
Poslovni proces u preduzeću ne može se zamisliti bez postojanja obrtnih sredstava.Obrtna sredstva su deo poslovnih sredstavapreduzeća, neophodnih za normalno odvijanje njegovih aktivnosti. U obrtna sredstva na prvom mestu spadaju sirovine, koje su najznačaniji deo obrtnoh sredstava, zatim pomoćni materijali koji se koriste u poslovnom procesu, poluproizvodi, nedovršeni proizvodi, novčana sredstva namenjena za kupovinu obrtnih sredstava, kao i sredstava za rad male vrednosi ili kratkog veka trajanja.
Izračun vrednosti trajnih obrtnih sredstava je pored izračuna vrednosti osnovnih sredstava važan činilac u proceni potrebnih ukupnih sredstava za ulaganje u preduzetnički poduhvat.Iskustvo u poslovanju dokazuje kako brojni poduzetnički poduhvati propadaju radi podcenjivanja značaja trajnih obrtnih sredstava.Zbog toga su to nesigurne veličine i svaki rezultat računskih operacija s takvim veličinama sadrži određenu dozu nesigurnosti, tj.rizika. Kako bismo smanjili mogućnost donošenja loše odluke, kao prvo je potrebno prepoznati moguće uzroke rizika i kao drugo pokušati delovati na prepoznate potencijalne uzroke neželjenih događaja.U ovom radu prikazaćemo kako se strategija upravljanja rizicima pri ulaganju u početnu vrednost trajnih obrtnih sredstava može temeljiti na rezultatima simulacije.
2. Pojam, vrste i karekteristike obrtnih sredstava
U obrtna sredstva se svrstavaju ona sredstva preduzeća koja predstavljaju deo imovine preduzeća čiji je vek trajanja, odnosno rok vezivanja kraći od jedne godine.Takođe se sitan inventar uključuje u grupaciju obrtnih sredstava.
Prema pojavnom obliku obrtna sredstva se mogu svrstati u tri osnovne grupe:
1. Obrtna sredstva u novčanom obliku
2. Obrtna sredstva u naturalnom obliku
3. Obrtna sredstva u prelaznom obliku
Obrtna sredstva u novčanom oblikučini gotovina u kasi i na računimafinansiskih institucija, kao i ekvivalentne gotovine koji imaju kratkoročan karakter kao sto su: izdvojena sredstva posebne namene, depoziti sa kratkim otkaznim rokom, čekovi,plemeniti metali, deonice i drugi vredniji papiri.
Obrtna sredstva u naturalnom oblikujavljaju se u obliku zaliha koje se prema karekteristikama mogu klasificirati kao:
• Zalihe materijala rezevnih delova i sitnog inventara,
• Zalihe u prozvodnji u smislu nedovršene proivodnje,
• Zalihe proizvoda,
• Zlihe robe.
Obrtna sredstva u prelaznom oblikumogu se pojaviti samo u obliku potraživanja i u obliku razgraničenja.
Prelazni oblici potraživanja mogu biti:
– Iz robe u novac,
– Iz novca u robu,
– Iz novca u novac.
Iz robe u novacnastaje kada u slučaju da robu ili proizvod prodajemo na kredit, kojom prilikom nastaje potraživanje koje će nestati u momentu kada dužnik odnosno kupac isplati iznos koliko je dužan.
Iz novca u robu javlja se u slučaju kada potraživanja nastaju po osnovu unapred plaćenog iznosa – akontacije isporučiocu robe i svrhu pravovremenog obezbeđenja da isporuku robe bude na vreme u traženoj količini ili nekim drugim kupoprodajnim uslovima
Iz novca u novacovaj oblik nastaje kada se novac daje drugom korisnioku na provremeno kratkoročno korišćenje.To je slučaj davanja kratkoročnih kredita, pozajmica.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari