Odlomak

1. UVOD

Obnovljivi izvori energije su aktuelno pitanje u svim razvijenim zemljama. Oni su postali aktuelni i u Srbiji tokom procesa njenog pristupanje Evropskoj uniji. Obnovljiva energija poput biomase, vetra i mini hidroelektrana dobija sve veću pažnju od strane vlada, potencijalnih investitora i potrošača. Evropska unija je tokom 2007. definisala kombinovani cilj za države članice koji podrazumeva da do 2020. godine 20% ukupne potrošnje energije mora poticati iz obnovljivih izvora. Vlada Republike Srbije je postavila sopstveni cilj da do 2010. godine 12% ukupne energetske potrošnje mora poticati iz obnovljivih izvora. Taj cilj, nažalost, nije ispunjen. Srbija poseduje značajne resurse obnovljive energije za zadovoljavanje ove vrste tražnje, a srpska Vlada je razvila strategiju za iskorišćavanje ove prilike. Proces pridruživanja Evropskoj uniji zahteva usklađivanje energetske politike Srbije i utvrđivanje posebnih numerički iskazanih ciljeva-meta za udeo obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji struje.

 

 

2.Energetska politika OIE u EU :

Evropska unija  mora rešiti važne izazove, kao što su klimatske promjene, sve veća zavisnost od uvozu i sve veća koncentracija rezervi sirovina (ugljikovodici, ugljen), koje dovode do neprekidnog rasta energetskih troškova. Na sastanku Europskog veća održanom 8. i 9. marta  2007. godine izložen je Akcijski plan za Energetsku politiku za Europu (EPE) za razdoblje od 2007. – 2009. godine u kojem je cilj ograničavanje povećanja globalnog temperaturnog proseka na najviše 2° C iznad predindustrijskih nivoa , kako je predviđeno Protokolom iz Kyota. U svrhu ostvarivanja tog cilja EPE ce težiti:

  •  većoj sigurnosti snabdevanja
  •  osiguranju konkurentnosti europskih gospodarstava i dostupnosti pristupačne energije;
  •   promovisanju održivosti životne sredine i borbi protiv klimatskih promena.

Među najbitnijim aktivnostima iz Akcijskog plana treba naglasiti one vezane za energetsku efikasnost i  obnovljive izvore.  Porastom energetske efikasnosti i korićenjem obnovljivih izvora poveća će sigurnost snabdevanja energijom , sto ce prouzrokovati pad predviđene potrošnje  održavajući cene stabilnima (veća dostupnost i manja potražnja) i smanjujući emisije staklene bašte.Po tom pitanju EPE-a je postavila ove ciljeve:

  • 20% ( ili čak 30% ) smanjenje emisije CO2 u odnosu na nivo iy 1990, da 20% energije, na osnovu potrošnje  dolazi iskljičivo iz obnovljivih izvora i 205 pocećanje energetske efikasnosti , sve to do 2020 godine.
  • mora imati  najmanje 10% udela bioloških goriva u ukupnoj potrošnji benzinskih i dizelskih goriva za prevoz u EU, koji sve države članice moraju ostvariti do 2020. godine.

Strateški dokumenti koji govore o tome:

Protokol iz Kyota
Zelena knjiga o energetskoj efikasnosti

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari