Cross Site Scripting
Objavio Buba82 23. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Informacione tehnologije
Objavio Milan199 22. septembar 2013. Prijavi dokument
UVOD
Operativni_sistem je jedan od najznačajnijih dijelova softvera koji koristi_računar. Bez operativnog sistema računar je beskorisno parče_metala i provodnika_koji može da posluži jedino kao_ukras. Ako za hardver kažemo da je srce_računara, tada bi operativni sistem bio njegova_duša.
Operativnom sistemu povjeravamo opsluživanje aplikacija, pravilno iskorištavanje_resursa kao i sigurnost naših podataka. Upravo zato operativni_sistemi zaslužuju da im se posveti_posebna pažnja.
Izbor_operativnog sistema nije ništa lakši od izbora_računara. Postoje mnogi_više ili manje poznati/korišteni operativni sistemi od Unix-a, Linux-a do MacOS-a, od Windows-a do OS/2, od RISC OS-a do_BeOS-a…
U ovom Seminarskom radu detaljnije će biti objašnjeno šta je to ustvari_operativni sistem, tj. bit će objašnjen_pojam operativnog sistema, njegova povijest, funkcije te u konačnici i obrađeni neki od najpoznatijih.
POVIJEST I RAZVOJ
Pod pojmom operativnog_sistema u klasičnom smislu podrazumijeva se “softver_potreban za izvršavanje (aplikativnih) programa i za koordinaciju_aktivnosti računarskog sistema. Taj softver može obuhvatati_procedure raspodjele resursa_računarskog sistema, kontrole ulazno-izlaznih operacija, upravljanja memorijom, upravljanja podacima, prevođenja_programskih jezika itd.
Operativni se sistem često naziva kontrolno-upravljački softver i on omogućava rad hardverskih dijelova (rad procesora sa ostalim dijelovima sistema). Pod njegovom kontrolom se nalazi rad računarskog sistema, a programi operativnog sistema veliki su programi koji se bitno ne razlikuju od drugih programa, razlika je samo u veličini programa i složenosti primjene opštih programskih tehnika. Računar nemože raditi bez programa operativnog sistema, a naravno, isti računar može raditi sa više operativnih sistema.
Prve verzije IBM kompatibilnih personalnih računara bile su u stanju da na monitoru ispisuju samo znakove (slova, brojeve i nekoliko specijalnih znakova). Problemi koji su pratili sve ovo bili su u tome što je čovjek morao naučiti komande i tekstualno okruženje tj. što i računar može odgovarati samo tekstom, pa su manje mogućnosti rada sa slikama, grafikama, raznim šemama i sl. Razvoj računarske industrije dovodi do toga da na monitoru u jednom trenutku imate jednu aktivnost, potom podijelite ekran na jasno ograničene površine, a u svakoj od tih površina imate neku aktivnost. Najpoznatiji grafički način rada je zasnovan na Windowsima (prozorima) i ovdje imamo pojavu da svaki prozor funkcioniše nezavisno.
Objavio Buba82 23. septembar 2024.
Objavio tatjana.p 18. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.