Odlomak

UVOD

Društvo sa ograničenom odgovornošću se organizira tako što poduzetnik svoju ideju želi da pretvori u posao i da na taj način sebi obezbijedi izvore zarade , odnosno da kroz obavljanje određenih djelatnosti ostvaruje dobit. Da bi se organiziralo društvo ograničene odgovornosti potrebno je da , to lice koje pokreće to društvo, donese odluku o organizovanju društva ograničene odgovornosti , odnosno osnivački akt. Ukoliko se radi o većem broju osnivača onda oni to regulišu ugovorom u kome su navedeni njihovi vlasnički udjeli u društvu , a sve se to ovjerava kod notara. Kod društava ograničene odgovornosti po važećim zakonima , mogu se organizovati Skupštine društva koje uglavnom čine vlasnici društva , koji se na tim skupštinama dogovaraju oko daljnjeg poslovnog angažmana , naravno da članovima Skupštine , direktor društva mora podnositi izvještaje . Svako društvo trebalo bi da ima zapisnike sa tih skupština , ova procedura je obavezna jedanput godišnje ,po Zakonu o privrednim društvima , odnosno Skupština društva ograničene odgovornosti mora se održati jedanput godišnje i o tome se mora sačiniti zapisnik. Nadzorni i Upravni odbori nisu obavezni po zakonu , ali članovi društva , pogotovo ako se radi o većem broju suvlasnika , mogu organizovati i Upravni odbor društva. Društva ograničene odgovornosti koja ispunjavaju kriterije propisane zakonom, a tiču se prometa , kapitala , broja uposlenih obavezna su raditi revizijske izvještaje . Ti izvještaji daju ocjenu o poslovanju društva u toku jedne godine.

 

 
POJAM I OBILJEŽJA D.O.O.

Društvo s ograničenom odgovornošu(d.o.o.) je privredno društvo koje osniva jedno ili vise pravnih ili fizičkih lica u svojstvu članova društva radi obavljanja određene djelatnosti pod zajedničkim poslovnim imenom. Društvo s ograničenom odgovornošću je društvo čiji je osnovni kapital podijeljen na udjele. Za obaveze društva s ograničenom odgovornošću član društva odgovara do visine svoga udjela. Član društva može imati samo jedan udio u društvu. Ako član drustva stekne jedan ili vise udjela, ti se udjeli spajaju sa postojećim udjelom i zajedno čine jedan udio. Osnivanje društva s ograničenom odgovornošću započinje zaključivanjem ugovora o osnivanju, odnosno donošenjem osnivačkog akta, a završava registarcijom, kada društvo stiče pravni subjektivitet. Društvo može nastati i statusnom promjenom pretvaranja druge pravne forme u društvo s ograničenom odgovornošću. Društvo se može osnovati osnivačkim aktom tj. ugovorom (osnivač više lica) ili odlukom (osnivač jedno lice). Ovo društvo se može osnovati samo ako su ispunjeni uslovi u pogledu osnovnog kapitala i uloga u društvo. Osnovni kapital društva s ograničenom odgovornošću iznosi najmanje 2.000 (dvije hiljade) a vrijednost pojedinačnog uloga članova društva ne može biti manji od 100 KM. Društvo s ograničenom odgovornošću osniva se ugovorom u pismenoj formi koji zakljucuju osnivači, čiji potpisi se ovjeravaju u skladu sa zakonom. D.o.o. ima sljedeće organe: skupštinu, upravni odbor, a može imati i nadzorni odbor. U skladu sa zakonom i statutom društvo s ograničenom odgovornošću može prestati:

a. Istekom vremena određenom u osnivačkom aktu;
b. Odlukom skupštine;
c. Spajanjem, pripajanjem i podjelom;
d. Stečajem (bankrotstvom)
e. Pravosnažnom odlukom suda

 

 
ORGANI DRUŠTVA
Skupština

Skupština društva (engl. company assembly, shareholders” assembly, njem. Hauptversammlung), osnovni i najvažniji organ upravljanja društvima kapitala (dioničkim društvom i društvom s ograničenom odgovornošću). Skupština društva odlučuje o svim bitnim pitanjima društva. Prema odredbama zakona o privrednim društvima u dijelu koji se odnosi na društva s ograničenom odgovornošću, skupština društva obavezno odlučuje o godišnjem obračunu, raspodjeli dobiti i pokriću gubitka. Skupštinu društva saziva: uprava, član ili članovi čiji udjeli čine najmanje desetinu osnovnog kapitala. Članovi društva u skupštini donose odluke na koje su ovlašteni zakonom i društvenim ugovorom, osim ako se svi članovi u pojedinom slučaju u pisanom obliku ne dogovore o odluci koju treba donijeti ili izjave da su suglasni s time da se o njoj glasuje pisanim putem. Ako se odluka donosi pisanim putem, većina koja je potrebna za to da bi se ona donijela ne određuje se na temelju datih nego na temelju ukpnog broja glasova kojima raspolažu članovi društva. Ako sve poslovne udjele u društvu drži samo jedan član ili uz njega i društvo, on mora bez odgađanja po donošenju odluke o tome sastaviti zapisnik i potpisati ga.
 

Nadležnost skupštine

Skupština odlučuje o pitanjima određenim društvenim ugovorom, a osobito o:

1. financijskim izvještajima društva, upotrebi ostvarene dobiti i pokrivanju gubitka,
2. zahtjevu za uplatama temeljnih uloga,
3. imenovanju i opozivu članova uprave,
4. izboru i opozivu članova nadzornog odbora ako ga društvo ima,
5. podjeli i povlačenju poslovnih udjela.
6. davanju prokure za sva poduzeća,

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari