Odlomak

Uvod

Cesto se danas u okviru razjasnjenja krivicnih dela koriste metode kriminalisticke registracije. One omogucavaju prikupljanje podataka koji su od znacaja za utvrdjivanje indetiteta lica,stvari i dogadjaja.Kod nas se najcesce primenjuju metode kao sto je licni opis, registraciona fotografija i daktiloskopija.Daktiloskopija smestena je okviru papilaroskopije koja podrazumeva sve kriminalisticke metode registracije i indetifikacije osoba na osnovu crteza papilarnih linija, bez obzira na kom se delu tela nalaze.

 

 

Papilaroskopija

Istorijski razvoj

Zainteresovanost za papilarne linije vodi korene iz daleke proslosti jer su one same po sebi zanimljive prvenstveno kao deo funkcije, odnosno cula dodira i deo su „sredstva“ koje se oduvek najvise koristi u egzistencijalnom procesu-ruku.Kao takve, nisu samo karakteristicna odlika ljudske vrste vec i drugih sisara kao sto su npr. majmuni.
Od davnina se zna za otiske papilarnih linija sto potvrdjuju razne arheolske iskopine ukrasene istim. Takodje su u Kini i Japanu korisceni umesto potpisa na raznim ugovorima.Medjutim, pravi razvoj papilaroskopije vezan je za 19. vek i britanske naucnike,Vilijema Hersela i Frensisa Galtona.Galton je istrazujuci osobine crteza papilarnih linija sa bioloskog, ali i sa kriminalistickog aspekta, zakljucio da ako se ne izvrsi klasifikacija crteza papilarnih linija, njihova primena bice umnogome ogranicena. Ipak, njegovu misao uspeo je da realizuje tek njegov nalednik, Edvard Henri.
Ivan Vucetic je takodje bio jedan od bitnijih potpomagaca da se metoda papilaroskopije razvije.On razvija sopstveni sistem daktiloskopske identifikacije kome daje naziv ikafalangometrija. Ova metoda biva priznata 1894. godine i prihvacena u praksi u mnogim  zemljama Evrope i sveta.

 

 

 
Pojam papilaroskopije

Papile predstavljaju kvrzice na povrsini koze u obliku vulkanskih kratera koje se nalaze oko otvora kanala znojnih zlezda.nadovezujuci se jedna na drugu cine brazdu a najgusce su u predelu sake i tabana.
Papilarne linije predstavljaju reljefne sare ili brazdice koje se kod osoba nalaze na sakama, prstima ruku i nogu i cija je glavna osobina( za forenziku) da su nepromenljive u toku zivota.
Cak i ako dodje do mehanicke ozlede povrsinskog sloja koze, njen spoljasnji izgled se nece bitno izmeniti.
Sveukupnost papilarnih linija jedne celine predstavlja crtez papilarnih linija.
Sve veca primena daktiloskopije dovodi do daljeg unapredjenja sistema klasifikacije otisaka prstiju, ali i do razvoja novih metoda identifikacije osoba na osnovu crteza papilarnih linija sa dlanova i tabana.Iz tog razloga, radi obuhvatanja svih metoda u kriminalistickoj teoriji pojam daktiloskopija zamenjuje se pojmom papilaroskopija.
Papilaroskopija se deli na tri osnovne grupe: daktiloskopiju, hejroskopiju i pedoskopiju.
Karakteristike papilarnih linija su:

  • nepromenljivost
  • individualnost
  • grupisanje
  • prenosivost

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari