Istorija nastave fizike u školama u Ruskom Krsturu
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Istorija
Objavio studenti.rs 14. avgust 2015. Prijavi dokument
POČECI AMERIČKOG NACIONALNOG PROJEKTA,
RAT ZA NEZAVISNOST I DEKLARACIJA
Sve do polovine XVIII stoljeća doseljenici na američko tlo nisu uspjeli da stvore vlastitu civilizaciju. Njihova kultura i svijest bila je preslika one koje su donijeli iz Starog svijeta, ponajviše Evrope. Tako je u Južnoj Americi dominirala španska, u Kanadi francuska, a u Novoj Engleskoj i Virdžiniji engleska kultura.
Početkom XVIII stoljeća Amerikanci su bili engleski patrioti, ponosni što pripadaju narodu koji je osvojio Kanadu. Međutim, postepeno su veze između engleskih patriota u Americi i „evropskih Engleza“ slabile. Posljedice njihove udaljenosti bile su sve izražajnije. Tako su se počele javljati i razlike u jeziku. Amerikanci su počeli da u engleskom jeziku nalaze nove riječi. Ove jezičke promjene bile su predmet ismijavanja od strane tradicionalnih Engleza, koji su od svojih sunarodnjaka u Americi bili udaljeni „hiljadama milja“.
Vjerska i filozofska shvaćanja naseljenika razlikovala se od shvaćanja Engleza. Disidenti su pobjegli iz Engleske u Ameriku, da bi, između ostalog, našli i vjersku snošljivost i slobodu. Prestrašili bi se, čim su čuli govore o „osnivanju“ Anglikanske crkve u Americi.
I u politici između Amerike i Engleskeje bilo razlika. Tako je Amerika u politici bila radikalnija od Engleske u kojoj se sistem klasa sporo razvijao prema odnosima s više jednakosti. U to vrijeme Englezi su počeli ozbiljno razmišljati o podvrgavanju kolonija striktnijoj političkoj kontroli, te da zakonodavnu nadležnost svog Parlamenta i u praksi prošire nad kolonijama, odnosno da uspostave strogi centralizam.
Najveće razlike između Amerike i Engleske bile su one ekonomske prirode. Engleska je očekivala iz Amerike proizvodnju onih proizvoda koji su joj nedostajali. Engleska je zamislila njihovu proizvodnju kao dopunu svojoj vlastitoj proizvodnji. Američka privreda je, kao i druge engleske kolonije, imala zadatak da razvija engleske gradove. Ona je tako u svom privrednom razvoju morala da ostane na nivou proizvođačkih sirovina: drveta i drvne građe, duhana, indiga, riže, pamuka, konoplje, krzna, kukuruza, šalitre, kitovog ulja itd. Dakle, plantaže i ništa iznad proizvodnih sirovina.
Upravo su ove suprotnosti bile, između ostalih, razlog odvajanja kolonije od metropole.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Objavio Seminarski0002 30. avgust 2024.
Objavio tijana92 14. maj 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio maricamacapavlovic 30. avgust 2024.
Objavio cobri999 09. septembar 2024.
Objavio Makimikihaos 03. septembar 2024.
Objavio nvvaske99 03. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.