Odlomak

UVOD
Računarska mreža je pojam koji se odnosi na računare i druge uređaje koji su međusobno povezani kablovima ili na drugi način, a u svrhu međusobne komunikacije i deljenja podataka. U računarskoj mreži osim računara mogu biti ihabovi (razvodnici), svičevi(skretnice, komutatori) i ruteri (usmjerivači). Različite tehnologije mogu se koristiti za prenos podataka s jednog mesta na drugo, uključujući kablove, radio talase i mikrotalasni prenos. Veza između dva računara koji dijele svoje resurse može da se nazove računarskom mrežom.
Prenošenje instrukcija između računskih mašina se prvi put desilo 1940. godine kada jeGeorge Stibitz iskoristio TTY, odnosno tele-mašinu za kucanje, pomoću koje je poslao instrukcijesa njegovog Model K iz Darthmouth univerziteta u Novom Hampshireu na njegov ComplexNumber Calculator u New Yorku, te takođe primio rezultate istim putem.
Tek 1964. godine, istraživali sa Dartmoutha su izumili glavnu mašinu sa dijeljenim vremenom sa priključenim terminalima.
Sve današnje mreže su na neki način bazirane na Open Systems Interconectionstandardu.OSI je razvijen 1984. od strane International Organization for Standardization(ISO) koja je predstavljala otprilike 130 država. Srž se sastoji od OSI referentnogmodela, skupa sedam slojeva koji određuje različite etape kroz koje podaci moraju proći od jednog uređaja do drugog u nekoj računarskoj mreži.
U ovom seminarskom radu razmatran je pojam i podjela računarskih mreža.Pored toga, razmatrani su različiti komunikacioni mediji za prenospodataka, objašnjeni su osnovni tipovi mreža i mrežnih topologija, kao inačini međusobnog komunikaciranja računara.
Na kraju, razmatra seInternet, kao najveća i najpoznatija računarska mreža.
1. POJAM I PODJELA RAČUNARSKIH MREŽA

Računarsku mrežu čine dva ili više računara povezana naodgovarajući način kako bimogli da dijele računarske resurse. Podračunarskim resursima podrazumijevaju se hardverske komponente(skener,štampač, modem) i softverske komponente (informacije, baze, aplikacije). Znači umreženi računari mogu da dijele, između ostalog i:
 podatke,
 poruke,
 softver,
 računarske faks uređaje,
 modeme i
 ostale hardverske komponente.
Osnovni razlog zbog čega se računari povezuju u mreže supovećavanje efikasnosti i smanjenje troškova. Povezivanje računara dovodido znatnih ušteda–kako u okviru jedne organizacije, tako i na globalnomsvjetskom nivou–zato što se istim informacijama može pristupati sarazličitih lokacija.
Svrha mreže je:
 zajedničko korištenje programske podrške realizovane kao zajedničkeaplikacije za sve korisnike ili aplikacije koja je razdijeljena a rezultatiobrade objedinjeni,
 objedinjavanje pristupa mrežnim resursima (štampači, skeneri),
 pristup zajedničkim bazama podataka,
 elektronska komunikacija i elektronska pošta (slanje podataka),
 upravljanje i administriranje podacima,
 povezivanje različitih platformi (UNIX, OS/2),
 povećanje produktivnosti i smanjenje troškova poslovanja.
Perfomanse mreže su: propusna moć, raspoloživost, sigurnost i cijena koštanja.
Zajedničke komponente, funkcije i karakteristike svih mreža su:serveri (odnosno računari koji opslužuju umrežene korisnike), klijenti(računari koji koriste zajedničke mrežne reurse), medijum (sredstvo kojimse računari povezuju), zajednički podaci (datoteke koje server obezbjeđujeumreženim korisnicima na korištenje) i resursi koji se stavljaju naraspolaganje umreženim korisnicima (štampači, skeneri).
Računarske mreže se mogu podijeliti u dvije osnovne klase premaveličini razdaljine koje pokrivaju: lokalne i globalne mreže.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari