Odlomak

Evolucija LabVIEW-a

Kompanija National Instruments počinje 1983. godine sa istraživanjem načina minimizacije vremena potrebnog za programiranje instrumentacionih sistema. Kao rezultat tih napora nastaje koncept LabVIEW virtuelnog instrumenta sa prednjim panelom kao korisničkim interfejsom i novom metodologijom programiranja u vidu blok dijagrama.
LabVIEW verzije1je realizovan 1986. godine.
National Instrumentsse bavi proizodnjom:

  • Hardware – DAQ kartice, uređaji za automatiku i merenje;
  • Software – LabVIEW;
  • Measurement Studio (Visual Basic, VC++, LabWindows C);
  • Primena drugih alata u virtuelnoj instrumentaciji: Matlab (Data Acquisition Toolbox);

 

 

 

 

Šta je LabVIEW i šta može učiniti za nas?

LabVIEW, skraćenica za Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench, je programsko okruženje u kojem se programi kreiraju pomoću grafičke notacije (povezivanjem funkcionalnih čvorova žicama kroz koje protiču podaci); što ga razlikuje od tradicionalnih programskih jezika kao što su C, C++ ili Java, u kojima se programira tekstualno. Predstavlja vrlo moćan programski paket, a da su pritom izbegnute sve teškoće i kompleksnosti koje ostali moćni softverski paketi zahtevaju, omogućava analizu ali i formiranje složenih inženjerskih sistema, dok se istovremeno može koristiti i za ozbiljna naučna istraživanja i najčešće primena je za dizajn, testiranje i implementaciju složenih sistema, sa procenjenim smanjenjem vremena razvoja a povećanjem produktivnosti za faktor 4 do 10.
On je interaktivni sistem za razvoj i izvršavanje programa, projektovan za ljude kao što su naučnici i inženjeri.
LabVIEW razvojno okruženje radi na kompjuterima sa Windows, Mac ili Linux operativnim sistemom.
Neki programi za koje bi trebalo sedmice ili meseci da bi se napisali korišćenjem konvencionalnih programskih jezika, mogu biti urađeni za nekoliko sati korišćenjem LabVIEW-a, zato što je on specifično projektovan za oblast merenja, analizu podataka i predstavljanje rezultata korisniku. Idealan je za simulacije, prezentaciju ideja, uopšteno programiranje ili čak za učenje osnovnih koncepta programiranja.
LabVIEW nudi više fleksibilnosti od standardnih laboratorijskih instrumenata zato što je baziran na softveru. Mi, a ne proizvođač instrumenta, definišemo funkcionalnost instrumenta. Naš kompjuter, ubačeni hardver i LabVIEW čine virtuelni instrument koji se kompletno može konfigurisati u cilju ostvarenja naših zadataka.
LabVIEW sadrži biblioteke koda za specifičnu primenu, kao što su za akviziciju podataka (DAQ), magistralu opšte primene (GPIB – General Purpose Interface Bus) i serijsku kontrolu instrumenata, analizu podataka, prezentaciju podataka, smeštanje podataka i komunikaciju preko Interneta.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Mašinstvo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari