Odlomak

Uvod
Upravljanje ljudskim resursima predstavlja proces privlačenja, odabira kandidata za posao, planiranje radnih mesta, edukacije, povećanja produktivnosti zaposlenih, zadržavanja i nagrađivanja zaposlenih u vidu beneficija sa ciljem stvaranja pravednog okruženja za zaposlene, kao i postizanje strategijskih ciljeva organizacije. Uloga menadžera ljudskih resursa je da omogući uspeh pomoću ljudi. 1
Organizacija, kao i njen uspeh nisu ostvarivi bez ljudi i njihovih potencijala. Čovek kao svesno i misaono biće ima svoje vrednosti i kvalitete, svoje planove i ciljeve.
Upravljanje ljudima je složeniji i odgovorniji posao od upravljanja tehničkim i finansijskim resursima organizacije. Ljudski resursi su od presudnog značaja za ostvarivanje projektovanih ciljeva organizacije.
Istorija menadžmenta ljudsih resursa

U periodu do Prvog svetskog iako je postojala organizacija rada, nema teoretskih podataka o postojanju strateškog poslovanja i upravljanja kadrovima. Odnos poslodavac – zaposleni je tretiran kao “odnos industrije i rada “.
Prema raspoloživim podacima 1913. godine je osnovano jedno od najstarijih profesionalnih udruženja za ljudske resurse. Udruženje je osnovano u Engleskoj pod imenom „Welfare Workers Association“, da bi dve decenije kasnije promenio naziv u „Institute of Labour Management“, a pre nego što su se odlučili za sadašnje ime „Chartered Institute of Personnel and Development“.
Tokom druge polovine XX veka, članstvo u sindikatu značajno opada, dok radničko upravljanje nastavljala da širi svoj uticaj unutar organizacija. Veza između industrije i rada počinje konkretno da se odnosi na pitanja koja se tiču kolektivnog predstavljanja, i mnoge kompanije su tretirale poslove ljudskih resursa kao “kadrovsku administraciju”. Korporacije su gledale na zaposlene kao na sredstvo, a ne kao na “zupčanike u mašini”. Tokom 1948. godine osnovano je američko društvo za kadrovsku administraciju, što je predstavljalo začetak najvećeg profesionalnog udruženja za ljudske resurse pod nazivom “Društvo za upravljanje ljudskim resursima” (The Society for Human Resource Management).
Lider u teoriji u oblasti ljudskih resursa, Peter Drucker je uveo pojam “radnici znanja“ još 1959. godine. Usled promena u okruženju, upravljanje ljudskim resursima mora da ima stratešku ulogu u organizaciji. U te promene spadaju tehnološki razvoj, demografski trendovi i globalizacija.
Globalizacija se odnosi na tendenciju kompanija da proširuju svoju prodaju, vlasništvo i/ili proizvodnju na inostrano tržište. Razvoj globalizacije podrazumeva viši stepen konkurencije, a pomoć kompanijama u smanjenju troškova, obuke i isplaćivanja radnika je veliki izazov za upravljanje ljudskim resursima.
Tehnološki napredak podrazumeva mnoga poboljšanja uz pomoć tehnologije radi unapređenja sopstvenih poslova. Značajno su smanjeni troškovi organizacija uz pomoć korišćenja Interneta. Primera radi, Carrier Corporation je uz pomoć Interneta skratio proces narudžbine i potvrde sa šest dana na šest minuta i na taj način uštede oko 100 miliona dolara godišnje.
Radna snaga je sve starija, a raznovrsnost radne snage po pitanju rase, etničke ili nacionalne pripadnosti je sve prisutnija. Takođe, jedna od karakteristika savremene radne snage je povećanje broja radnika koji su zaposleni sa nepunim radnim vremenom ili oni koji rade na određeno vreme.
Tehnologija nije jedini trend koji je doveo do toga da se od radnika manje traži fizički, a više intelektualni rad. Za rukovodioce to znači da će više pažnje posvetiti znanju radnika i ljudskom kapitalu. Ljudski kapital se odnosi na znanje, obrazovanje, obučenost, veštine i stručnost zaposlenih u kompaniji. Rukovodiocima su potrebni novi vrhunski sistemi i veštine upravljanja ljudskih resursa da odaberu, obuče i motivišu zaposlene.
Današnji rukovodioci ljudskih resursa su jedan od ključnih faktora u izradi strategija kompanije. Oni utvrđuju i analiziraju mogućnosti, stanje i snage kompanije i svojom aktivnošću nastoje da smanje ili uklone eventualne slabosti u poslovanju kompanije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari