Odlomak

1. UVOD

Od prve ljudske zajednice ljudi su se ujedinjavali da bi obavljali različite aktivnosti. Razlog tome je što su shvatili da je lakše uraditi neki posao zajedničkim snagama, a ne pojedinačno. Prvi oblici industrijske proizvodnje zasnivali su se na jediničnoj proizvodnji, da bi postepeno prešli na serijsku, pa masovnu proizvodnju. Danas preduzeća predstavljaju organizacije koje koriste menadžersku koordinaciju za interno funkcionicanje i tržišnu koordinaciju u odnosu na druga preduzeća ili pravne i fizičke osobe. Danas postoje različiti oblici preduzeća i različite forme udruživanja preduzeća. Svi oni imaju isti krajnji cilj a to je ostvarivanje dobiti, mada ni ostale ciljeve ne treba zanemariti kao što su: rast, razvoj, doprinos društvenoj zajednici, bezbednost zaposlenih, itd.

Preduzeće je samostalna ekonomska, tehniĉka i pravna cjelina u vlasništvu određenih subjekata koja proizvodi dobra i usluge za potrebe tržišta. Samostolnost preduzeća ogleda se u dva vida i to kao ekonomska samostalnost preduzeća (slobodno bira predmet svojeg poslovanja, potrebne resurse i poslovne partnere) i pravna samostalnost (ogleda se u činjenici da je ona pravni subjekat i da po toj osnovi stiče prava i obaveze i snosi odgovornost). Preduzeće proizvodi dobra i usluge za potrebe društva. Preduzeće se koristi resursima i snosi poslovni rizik, teži ostvarenju dobiti i drugih ekonomskih i društvenih ciljeva. Primarni ekonomski cilj preduzeća je ostvarenje dobiti, a sekundarni cilj preduzeća je osiguranje kontinuiteta i razvoja preduzeća, proizvodeći dobra i usluge. Društveni ciljevi preduzeća mogu biti kako zadovoljstvo radnika materijalnim i društvenim položajem tako i boljitak i razvoj društvene zajednice i okruženja usljed dobrog i odgovornog poslovanja preduzeća.

 

 

 
2. PREDUZEĆE

Preduzeće je ekonomski subjekt u okviru kojeg se, u robnonovčanoj privredi, obavlja određena privredna djelatnost i aktivnosti. Kao oblik privredne aktivnosti i poslovanja preduzeće prirodno evoluira prostorno i vremenski, po formi i sadržini. Kontinuitet preduzeća kao oblika organizacije društvenog rada i ekonomskih aktivnosti zasniva se na pretpostavci da se oblici organizovanja rada u robnoj proizvodnji bitno ne razlikuju u različitim društvenim sistemima. Društvena i ekonomska obiležja preduzeća evoluiraju sa transformacijom svojine i razvojem tehničke osnove predjuzeća, odnosno podjele rada. Razvoj komponenata proizvodnje, tehničke osnove i podjele rada, kao i omasovljavanje proizvodnje i automatizacija proizvodnje dovode do promjena kvalitativnih obilježja preduzeća.

 

 
3. VELIČINA PREDUZEĆA

Za ekonomiju svakog preduzeća bitna je njegova veličina. U ekonomici i praksi preduzeća se koriste različiti kriterijumi i metode za rangiranje preduzeća. Rangiranje preduzeća po veličini je značajno sa stanovišta ekonomskih mjera države u vođenju selektivne ekonomske politike i kontrole, kao i mjera podsticaja različitih vrsta preduzeća. Kao kriterijum veličine preduzeća obično se uzima broj zaposlenih, vrijednost uloženog kapitala, obim proizvodnje i prodaja i sl. Za efikasnost svake privrede je bitno da u njenoj strukturi postoji uravnotežen odnos između broja velikih, srednjih i malih preduzeća. Preduzeca razlicitih velicina se svojim ulogama i karakteristikama medusobno dopunjuju.

Preduzeća različite veličine se svojim ulogama i karakteristikama međusobno dopunjavaju. Privreda u kojoj postoji optimalna struktura preduzeća različite veličine, poseduje neophodnu fleksibilnost i adaptibilnost što su bitne pretpostavke njene uspješnosti u uslovima turbulentnosti okruženja.

Velika preduzeća su nosioci i glavni činioci tehnološkog razvoja i ekonomskog rasta privrede. S druge strane, mala preduzeća predstavljaju sinonim preduzetništva i njima se u savremenoj privredi poklanja posebna pažnja, iako nisu strateški nosioci ekonomskog razvoja. Posebno izučavanje i praćenje malih, srednjih i velikih preduzeća obezbjeđuje efikasno upravljanje njihovim poslovanjem, kao i stvaranje odgovarajućeg poslovnog i društvenog ambijenta za njihovo poslovanje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari