Odlomak

UVOD
Socijalni rad je profesija koja promiče socijalne promjene, rješavanje problema u međuljudskim  odnosima i osnaživanje osoba kako bi se povećala njihova dobrobit i kvaliteta života. Primarno je usmjeren na poticanje pozitivnih promjena u društvu i pružanje podrške i pomoći korisnicima socijalnih  usluga, pri čemu takav odnos ne smije ugroziti niti jedan drugi interes ili namjera. Značajan cilj socijalnog rada je integracija, solidarnost i povezanost s društvom u kojem se odvija praksa socijalnog rada. Socijalni radnici se zalažu za socijalno-političke i zakonodavne inicijative koje potiču osobni i društveni razvoj, promicanje ljudskih prava i socijalne pravde te jednakost građana. Svaki socijalni radnik je slobodan u izboru i promjeni pristupa, metoda i intervencija socijalnog rada  uvažavajući zakonsku regulativu i etički kondeks struke. Socijalni radnici mogu imati  različite uloge obzirom na neke primarne ciljeve profesije kao što su: unapređenje kvalitete života građana, razvoj punog potencijala svakog pojedinca, obitelji, grupe i zajednica u društvu, te pitanja ljudskih prava i socijalne pravde. Djeluju kao organizatori i pružatelji socijalnih usluga. Angažirani su u zastupanju obesnaženih i diskriminiranih osoba, grupa ili zajednica. Socijalni rad se može primjenjivati u svim područjima ljudskog života. Pomažu osobama koje se suočavaju sa problemom siromaštva, nezaposlenosti, ovisnosti o alkoholu, opojnim drogama i dr. Mogu raditi s osobama koje boluju od psihičkih bolesti i drugih težih oboljenja, kao i sa članovima njihovih obitelji. Značajnu ulogu imaju u području zaštite djece i obitelji koje su suočene sa osobnim poteškoćama izazvanim stresom, obiteljskim nasiljem, narušenim obiteljskim odnosima, teškoćama roditelja u skrbi i odgoju djece. Socijalne radnike možete kontaktirati tako da se obratite centru za socijalnu skrb na području stanovanja i zatražiti razgovor. Važno je znati da traženje pomoći nije “slabost” nego odgovorno ponašanje i pravo svake osobe koje je ujedno utvrđeno i zakonom. Praksu socijalnog rada možemo prepoznati kao konstelaciju vrijednosti, svrhovitosti, znanja i interventnih tehnika. Ponekad praksa socijalnog rada pokazuje šire korištenje jedne ili druge navedene komponente, ali je o praksi socijalnog rada riječ samo onda kada su sve te komponente zastupljene.

 

 

 

SOCIJALNI RAD
Socijalni rad je profesija koja se zasniva na humanističkim idealima i ljudskim pravima kako su ona određena u najvažnijim međunarodnim dokumentima. To je znanstvena disciplina koja proučava ljudsko ponašanje i međuljudske odnose s ciljem njihovog unaprijeđivanja. Socijalni rad se bavi socijalnim promjenama i rješavanjem problema u međuljudskim odnosima (Dervišbegović 1995.). Koristeći se teorijama ljudskog  ponašanja i socijalnih sustava, socijalni rad intervenira u međusobne interakcije ljudi sa njihovim okruženjem. Vodeći principi socijalnog rada su oni koji su vezani uz promicanje socijalne pravde i zaštite ljudskih prava. Kako je sve složenija problematika, veće su i potrebe snalaženja u složenim i nepredvidivim životnim situacijama tako da su socijalnim radnicima potrebna mnoga znanja i vještine kako bi što kvalitetnije izvršili svoje zadatke. Posebna znanja i raznolike vještine omogućuju im:

  •      pružanje kvalitetne stručne potpore, poticanje korisnika da iskoriste svoje sposobnosti, a prilikom poticanja korisnika socijalni radnici mogu iskoristiti ostale sposobnosti kako bi riješili problem korisnika sa pozitivnim ishodom i što kvalitetnije
  •      podizanje i poboljšavanje standarda i omogućavanje dostupnosti raznih oblika socijalnih usluga i pomoći
  •      utjecaj na razvijanje socijalne politike i na pravno uređenje.

Socijalni rad zasniva se na raznim profesionalnim vrijednostima koje su osnovane u općoj tradiciji socijalnog rada. Vrijednosti socijalnog rada su i odraz posebnih obilježja društvene sredine u kojoj se socijalni rad kao profesija odvija. Svojim vrijednosnim određenjem on se suprostavlja kršenju ljudskih prava, socijalnim nejednakostima i nepravdi, kao i diskriminaciji bilo kojeg oblika, te nastoji osigurati promjenu u društvu putem intervencija na različitim razinama(pojedinac, obitelj, grupa, zajednica). Profesionalne vrijednosti su osnova za odredbu načela u skladu s kojim bi se socijalni radnici trebali ponašati prilikom obavljanja poslova. Etički kodeks socijalnih radnika na temelju tih vrijednosti socijalne radnike upućuje na propise kojih su se dužni pridržavati prilikom obavljanja svoje djelatnosti. Socijalni radnici obavljajući svoju djelatnost dužni su poštovati vrijednost i dostojanstvo svakog korisnika. Moraju svakom čovjeku pristupati kao osobi koja ima punu ljudsku vrijednost i dostojanstvo samom činjenicom što je živo biće, te su dužni svakom korisniku jamčiti poštovanje, privatnosti i povjerljivost, kako u profesionalnom tako i u privatnom odnosu (HUSR Etički kodeks 2012.). Oni moraju omogućiti svojim korisnicima i pravo na informirani izbor intervencije koja će dovesti do pozitivne promjene u njihovom životu ili pravo na izbor odbijanja intervencije ukoliko to ne ugrožava druge.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari