Odlomak

1.Pojam inforamcionog sistema

Internacionalna federacija za obradu podataka definiše informacioni sistem na sledeći način: “Informacioni sistem je sistem koji prikuplja, pohranjuje, čuva, obrađuje i isporučuje informacije važne za organizaciju i društvo, tako da budu dostupne i upotrebljive za svakog ko se želi njima koristiti, uključujući poslovodstvo, klijente, zaposlene i ostale. Informacioni sistem aktivni je društveni sistem koji se može, ali i ne mora, koristiti informacionom tehnologijom.” Informacioni sistem organizacije se može definisati i kao skup ljudi i tehničkih sredstava koji po određenoj organizaciji i metodologiji obavljaju prikupljanje, memorisanje, obradu i dostavljanje na korištenje podataka i informacija. Takođe, informacioni sistem se može definisati i na sledeće načine:
“Informacioni sistem je odredjeni skup metoda, postupaka i resursa, oblikovanih tako da se potpomogne postizanje nekih ciljeva.”
Posmatrano sa aspekta sistematskog pristupa: “Informacioni sistem predstavlja sređeni skup metoda, procesa i operacija za prikupljanje, čuvanje, obradu, prenošenje i distribuciju podataka u okviru jedne organizacije, uključujući i opremu koja se u te svrhe koristi i ljude koji se tim aktivnostima bave.”
Informacioni sistem djelujući u okviru neke organizacije, omogućava joj da komunicira unutar sebe i sa svojim okruzenjem. Prema tome, uslov opstanka bilo koje ogranizacije je da raspolaže adekvatnim informacionim sistemom, u kojem su razrađeni postupci informacionih aktivnosti. U nekim ogranizacijama te postupke obavljaju ljudi, a u drugima se koristi moderna informaciona tehnologija. Iz toga proizilazi da informacioni sistem može biti manuelan ili podržan informacionom tehnologijom, odnosno kompjuterizovan.
“Informacioni sistem podržan informacionom tehnologijom je informacioni sistem koji uključuje korištenje računarske tehnologije.”
Pojam informacionog sistema znatno je širi u odnosi na računar i računarsku obradu podataka. To znači da informacioni sistem obuhvata i kompjuterizovane i nekompjuterizovani dio informacione delatnosti, što upućuje na zaključak da informacioni sistem postoji i onda kada nema računarske podrške. Informacioni sistem je kompleksan organizacioni sistem, a kompleksnost se odnosi i na strukturu elemenata i na strukturu veza kako u okviru sistema tako i sa okruženjem i informacioni sistem obuhvata sve informacione djelatnosti što znači da se ne može poistovetiti sa jednom, pojedinačnom od tih delatnosti.
Informacioni sistem treba da bude postavljen tako da:
Bude razumljiv svim korisnicima; Jednostavan u prezentovanju informacija; Pouzdan i sa omogućava iskazivanje obrađenih informacija u vrlo kratkim vremenskim intervalima.
Komponente sistema jesu njegovi fizički dijelovi, ulazi i izlazi te procesi, njihove pretvorbe i upravljački postupci (planiranje, organizacija, upravljanje i nadzor).
Elementi sistema:
• Podsistemi: komponente koje pripadaju sistemu
• Granica: definiše opseg i domašaj sistema
• Okolina: sve što je izvan granica sistema, ali se još uvijek tiče sistema
• Ulazi: elementi koji ulaze u sistem iz okoline
• Izlazi: elementi koji napuštaju sistem
• Okruženja: veze između sistema i njegove okoline (zaštita, filtri)
• Ograničenja: unutrašnji i vanjski faktori koji određuju i ograničavaju funkcioniranje sistema.
Karakteristike sistema:
• organizacija – struktura i poredak, hijerarhijske veze koje određuju formalnu
• komunikaciju i upravljački lanac (npr. vojska, preduzeće)
• interakcija – način na koji pojedine komponente sarađuju s drugim
• komponentama (pr. Nabava s Proizvodnjom, Proizvodnja s Prodajom) – međuzavisnost – jedan podsistem ovisi o drugom (ulaz), da bi mogao funkcionirati
• integrisanost – mjera povezanosti komponenti

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari