Odlomak

UVOD
Seminarski rad na temu SWOT analiza za cilj ima prikazati jednu od menadžerskih tehnika i metoda koje se koriste u savremenom poslovanju, osvrćući se na uticaj koji ima u poslovnim ili drugim subjektima gdje se primjenjuje..

Nakon generalnog predstavljanja SWOT analize, u finalnoj cjelini dolazi praktični/aplikativni dio završnog rada, u vidu primjene SWOT analize na konkretnom preduzeću iz poznatog poslovnog okruženja. Nakon gotove analize, predstavljeni su zaključci kao i prijedlozi u vezi poboljšanja pozicije analiziranog preduzeća.

Tokom cijelog rada, na osnovu logički povezanih cjelina, može se dobiti općenita slika o značaju strateškog menadžmenta i njegovom velikom uticaju na dugoročni razvoj i stabilnost poslovnih subjekata. Poslovnim subjektima, koje vode i predstavljaju menadžeri, na raspolaganju stoji veliki broj metoda i tehnika koje su se godinama usavršavale i razvijale u cilju sto korisnije primjene u potrebnim područjima. Ove metode i tehnike se mogu primjenjivati u zavisnosti od potreba ekonomskih ili drugih subjekata za što efikasniju analizu i procjenu situacija u kojima se preduzeće nalazi i za definiranje dugoročnog puta preduzeća.
Matrica šansi i mogućnosti (TOWS matrica ili SWOT analiza)

Matrica šansi i mogućnosti je akronim za: Threats, Opportunities Weaknesses, Stregths (prijetnje, prilike, slabosti, jake strane). Matrica je izuzetno popularna zbog toga što je usmjerena na to da utvrdi poziciju preduzeća u  odgovarajućem ambijentalnom kontekstu uz odgovarajući respekt intenziteta šansi i opasnosti.

SWOT analiza je instrument strateškog menadžmenta koji uspoređuje unutarnje organizacijske snage i slabosti s vanjskim prilikama i prijetnjama. SWOT analiza temelji se na pretpostavci da će menadžerima, ako pomno prouče snage, slabosti, prilike i prijetnje, korisna strategija za osiguranje organizacijskog uspjeha postati očita.

Po svojoj suštini i karakteru TWOS matrica je instrument situacione analize, jer se bavi implikacijama dešavanja u okruženju na sadašnje i buduće poslove poslovnog sistema ili nekog drugog organizacijskog poduhvata. Uspješno strateško upravljanje zavisi, od podudaranja unutrašnjih prednosti i slabosti sa vanjskim prilikama i prijetnjama. Zajedno, ove faktore obuhvaća SWOT analiza.

TOWS matrica, u odnosu na Matricu poslovnoga portofolija, ima širi opseg i drugačije naglaske. Međutim, prva ne zamjenjuje drugu. TOWS matrica je konceptualni okvir za sistemsku analizu koja olakšava uspoređivanje vanjskih prijetnji i prilika s unutrašnjim slabostima i snagama organizacije. Kompanijama se obično predlaže da ustanove svoje snage i slabosti kao i prilike i prijetnje u vanjskom okruženju. Često se, međutim, previđa da kombiniranje ovih čimbenika može zahtijevati distinktivne strateške izbore. TOWS model polazi od prijetnji jer u mnogim situacijama kompanije poduzimaju strateško planiranje kad uoče krizu, problem ili prijetnju.

SWOT analiza nije samo sastavljanje četiriju lista. Dva najvažnija dijela SWOT analize jesu: donošenje zaključaka o općoj situaciji poduzeća i djelovanje u skladu sa tim zaključcima kako bi se strategija bolje uskladila sa svojim resursnim snagama, tržišnim prilikama, ispravile važne slabosti, a preduzeće obranilo od vanjskih prijetnji. Slika 1. prikazuje tri koraka SWOT analize. Odgovori na sljedeća pitanja sadrže većinu onoga što SWOT analiza kazuje općoj situaciji :

  • •    Ima li preduzeće privlačne resursne snage? Ima li ijednu jaku temeljnu ili prepoznatljivu stručnost? Jesu li snage i slabosti dobro usklađene s industrijskim ključnim čimbenicima uspjeha? Daju li one strategiji adekvatnu moć ili su potrebne dodatne ili drukčije snage? Hoće li sadašnje snage i sposobnosti vrijediti i u budućnosti?
  • •    Koliko su slabosti i konkurentski nedostaci ozbiljni? Jesu li uglavnom beznačajni ili, ukoliko se odmah ne isprave, mogu biti fatalni? Nalaze li se slabosti u područjima koja se vezuju uz industrijske ključne čimbenike uspjeha? Postoje li slabosti koje, ukoliko se ne isprave, mogu zaustaviti potragu za inače atrakti vnom prilikom? Ima li tvrtka velike resursne praznine koje se moraju popuniti da bi se mogla uspeti na industrijskim ljestvicama i/ili povećati profitabilnost?
  • •    Pretežu li resursne snage i konkurentske sposobnosti (konkurentska aktiva) poduzeća nad njegovim resursnim slabostima i konkurentskim nedostacima (konkurentske obveze)?
  • •    Ima li preduzeće atraktivne tržišne prilike koje odgovaraju njegovim resursnim snagama i konkurentskim sposobnostima? Nedostaju li poduzeću sredstva i sposobnosti za iskorištenje ijedne od najatraktivnijih prilika?
  • •    Jesu li prijetnje alarmantne ili se čini da je preduzeće sposobno s njima izići na kraj i obraniti se?
  • •    Sve u svemu, je li opće stanje poduzeća povoljno? Gdje se na ljestvici od 1 do 10 (u kojoj 1 znači alarmantno slabo, a 10 izvanredno jako) nalaze tvrtkina pozicija i opće stanje? Koji su aspekti situacije poduzeća prilično atraktivni? Koji su zabrinjavajući?

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari