Odlomak

1. UVOD

Djeca su osobe od rođenja do navršenih 18 godina života.Karakteristike dječjeg razvoja potrebno je poznavati radi uspješnijeg utjecanja na njega. Dječji razvoj naročito u prvim godinama ne teče glatko, ravnomjerno već ciklično. Pojedini oblici ponašanja pojavljuju se i gube, da bi se ponovo pojavili i izgubili. Alternativnost u razvoju predstavlja pojavu da se razvoj raznih funkcija naizmjenično smjenjuju; odnosno dok se u određenom periodu jedna funkcija naglo razvija, a druge stagniraju npr. kod neke djece se sposobnost za kretanje razvija na račun govora ili obrnuto, tako da se ima utisak, kao da dijete planski savladava jednu vještinu, a ostale ostavlja po strani, kao bi kad onu prvu usavrši moglo prijeći na druge vještine. Različite faze tjelesnog i mentalnog razvoja odvijaju se svojim tempom i u različito vrijeme dospjevaju do zrelosti.
Psihički, socijalni i intelektualni razvoj kontinuiran je proces koji traje cijelog
života.
Prvih šest godina djetetova života doba najintezivnijeg razvoja. U tom razdoblju dijete uči brže nego ikada. Već od najranije dobi svako je dijete jedinstven pojedinac s vlastitom osobnošću.
U ljubavi, pažnji, sigurnosti i mentalnoj stimulaciji koju dijete dobiva u prvih šest
godina života ovisi na koji će se način razvijati, učiti i rasti.
Razdoblje od začeća djeteta do rođenja te prvih šest godina života utjecat će na cjelokupan djetetov život. Danas je poznato da dijete brže napreduje i uči ako prima više ljubavi, pažnje, potpore i ohrabrenja.
S toga je cilj ovog rada je upoznati osnovne karakteristike dječijeg razvoja  i to prvenstveno djece predškolske dobi kako bi kao odgajatelji pravilno pristupioli radu sa ovom kategorijom djece te tako pozitivno utjecali na njihov vjelokupni psihofozički razvoj.

2. KARAKTERISTIKE RASTA I RAZVOJA DJECE

Ako se želi pravilno raditi sa djecom predškolske dobi, jedan od temeljnih uvjeta jeste da se sve radi u skladu sa karakteristikama njihova rasta i razvoja, te osobinama i sposobnostima.  Da bismo djecu mogli razumjeti, a to znači prihvatiti ih sa svim njihovim manama i vrlinama, interesima, potrebama i željama, moramo ih poznavati, a da bi djecu poznavali moramo poznavati bar osnovne karakteristike čovjekova rasta i razvoja, odnosno razvojne osobine djece predškolske dobi.
Djeca u svom rastu i razvoju prolaze kroz nekoliko razvojnih razdoblja, a svako razvojno razdoblje ima svoje karakteristike po kojima se razlikuje od svih drugih razvojnih razdoblja u čovjekovu životu, pa se zbog toga niti jedno razvojno razdoblje ne može preskakati. Naprotiv, jedno razdoblje slijedi poslije drugog, a na odgajatelju je da poznaje svako od njih. Osim toga, treba znati i to da uz razlike koje postoje među pojedincima i koje proistječu iz karakteristika pojedinih razvojnih razdoblja, treba uvažavati i razlike u spolu.
Iako se rast i razvoj djece odvija kontinuirano, i unatoč tome što se ne mogu povući stroge granice između pojedinih razvojnih razdoblja, ipak se može, na temelju razvojnih obilježja, govoriti o karakteristikama određenog razvojnog doba, pa se razvojna doba mogu podijeliti na:
I     Rano djetinjstvo – od rođenja do tri godine:

a)    od 1. do 4. tjedna – doba novorođenčeta,
b)    od 5. tjedna do 10. mjeseca – faza dojenja,
c)    od 10. do 15. mjeseca – faza puzanja i početnog hodanja,
d)    od 15. do 24. mjeseca – srednje doba ranog djetinjstva,
e)    od 2. do 3. godine – starije doba ranog djetinjstva.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari