Odlomak

Uvod

Srbija,zemlja sa Balkanskog poluostrva izuzetan je pokazatelj društvenih i prirodnih lepota koje se nalaze unutar ovog poluostrva.Svojim planinskim krajevima,svojim rekama i jezerima,predivnim ruralnim sredinama,banjama,toplim vodama i ostalim prirodnim načelima,svojim izuzetno poznatim gostoprimstvom i svojoj društvenosti,Srbija je u srži duha Balkanskog poluostrva.
Između ostalih oblasti koje imaju svoju jedinstvenost,ona koja je specifičan pokazatelj atraktivnosti koje Srbije može da ponudi je i sigurno Istočna Srbija,pogotovu Braničevski okrug.
Istok oduvek podrazumeva dozu mistike, tajnovitosti, posebne filozofije i verovanja kojima se tumači život.Istočna Srbija takođe čuva takve sastojke u sebi.Gde god da krenete istočnom Srbijom,od moćnog Đerdapa do predivnih sela oko Bujanovačkog jezera,čeka vas po koja zanimljivost.Velike reke su svojim tokom uvek određivale živote ljudi. Prirodne terase kraj Dunava, plodna i zdrava zemlja, uslovili su da se uz njegove obale nastanjuju ljudi, bave ribolovom, podižu voćnjake, a posebno vinograde. Da vam bude udobno koliko i zanimljivo, pobrinuće se mnogobrojna seoska domaćinstva u blizini Donjeg Milanovca, Kladova, Golupca, Majdanpeka i Negotina koja se bave seoskim turizmom.
Grad Požarevac je, kako privredni i kulturni, tako i administrativni centar i sedište Braničevskog okruga, od velikog značaja za ceo region.Braničevski okrug pored Požarevca obuhvata i opštine Veliko Gradište, Golubac, Žabari, Žagubica, Kučevo, Malo Crniće i Petrovac.
Takodje dobre privredne, kulturne i saobraćajne veze Braničevski okrug održava već decenijama sa Podunavskim okrugom, sa sedištem u Smederevu. Često se kaže da ova dva okruga čine jednu jedinstvenu celinu, zbog velike i plodne doline Velike Morave koja zahvata oba okruga, zatim Dunava koji ih povezuje i sličnog mentaliteta ljudi koji na ovom području žive.
Dobra saobraćajna povezanost i velika prirodna bogatsva okruga učinili su da Požarevac postane veoma razvijen industrijski centar bivše Jugoslavije, ali rat i težak ekonomski položaj čitave zemlje značajno su destabilizovali privredu ovoga kraja.

Turističko-geografski položaj Braničevskog okruga

Sedište Braničevskog okruga,grad Požarevac, nalazi se u istočnom delu Srbije na osamdesetak kilometara jugo-istočno od Beograda, nalazi se na 44. stepenu, 37. minutu i 12. sekundi severne geografske širine i na 21. stepenu, 11. minutu i 23. sekundi istočne geografske dužine, u sedištu plodnog Stiga, izmedu tri reke: Dunava, Velike Morave i Mlave.
Udaljenost Požarevca od Novog Sada autoputem iznosi 127 kilometara,dok cestovno iznosi 171 kilometar jugo-istočno.
Mrežu regionalnih puteva čine saobraćajnice R-103 Kostolac-Požarevac-Žabari, R-105 Rečica-Nabrđe, R-107b Dubravica-Malo Crniće, R-108a od M-15.1 kod Beranja-Srednjevo i R-214a Požarevac-Ljubičevo-Smederevo.Ukupna dužina puteva na teritoriji grada Požarevca iznosi 183 km, od čega se 165 km svrstava u kategoriju sa savremenim kolovozom. Magistralni putevi čine 48 km, a mreža lokalnih puteva 64 km savremenog kolovoza. Iako je povezanost naselja u gradu Požarevcu zadovoljavajuća, još uvek je nedovoljno izgrađena lokalna mreža puteva, kao i mreža sa savremenim kolovozom. Grad Požarevac se nalazi na veoma značajnoj pruzi Beograd-Bor-Zaječar, koja povezuje Timočku krajinu i celu istočnu Srbiju sa mrežom železničkih pruga Republike Srbije.
Od ostalih železničkih pravaca treba pomenuti vezu sa prugom Velika Plana-Smederevo i Požarevac-Kostolac (zahvaljujući kome je kostolački basen povezan sa ostatalim mrežama železničkih pruga u zemlji). Poseban saobraćajni, privredni i ekonomski značaj za grad Požarevac ima reka Dunav koja dužinom od 13 km, predstavlja prirodnu granicu prema Vojvodini, odnosno južnom Banatu.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari