Odlomak

Uloga e-marketinga u poslovanju kompanije

UVOD:
E – marketing je širi termin od internet marketinga, jer se odnosi na ispunjavanje marketing ciljeva preko šireg opsega komunikacionih tehnologija kao što su mobilni telefoni i digitalna televizija. E – marketing ima široku primenu, kroz promociju, mogućnost online rezervacija, kao i kroz marketing istraživanje. Još 90-ih, u svetu su nastali Web portali raznih organizacija i njihov broj se svakim danom povećava. Internet se u svetu posmatra kao osnovno sredstvo e – marketinga, pa će zbog toga u ovom radu najviše pažnje biti posvećeno internet marketingu.
Upotreba interneta i digitalnih tehnologija vodi ka integraciji operativnih sistema, maksimizira internu efikasnost, omogućava potrošačima direktan kontakt sa raznovrsnim proizvođačima i pružaocima usluga.
S obzirom da kod nas još uvijek nisu u dovoljnoj mjeri iskorišćene mogućnosti interneta u cilju promocije kompanija, cilj ovog rada je da ukaže na mogućnosti primene e – marketinga.

1.STRATEGIJE ELEKTRONSKOG MARKETINGA

Elektronski marketing se definiše kao proces koji koristi prostor (space) da proširi, ali ne i zamjeni tradicionalni marketing. Prostor (space) čine Internet, komercijalni servisi (CompuServe, America Online,…) i BBS-ovi (bulletin board services) (Settles, 1997).
Novo područje marketinga sa istom suštinom su pojmovi on-line marketing, internet marketing, marketing na Internetu. Najčešće se definiše kao zadovoljenje potreba i zahtjeva potrošača za informacijama, proizvodima ili uslugama, uz adekvatnu finansijsku nadoknadu. Pretpostavka uspješne primjene on-line marketinga je znanje o osnovama sistema i procesa marketinga ili često sad već nazvanog tradicionalnog marketinga. To podrazumjeva znanja iz područja marketing istraživanja, planiranja i razvoja proizvoda, distribucije i promocije kao aktivnosti marketinga i o instrumentima marketinga. Dakle, principi i metodi on-line marketinga potiču od tradicionalnog marketinga, a osnovna razlika rezultira u interaktivnosti.
Elektronski marketing mora biti kreativan, interesantan i podložan stalnim promjenama zbog obilja informacija koje se serviraju korisnicima. Sa druge strane, koliko god da se relativno lako stvara pozitivan imidž na mreži, toliko se brzo i lako stvara i negativna impresija. Naime, postoje jasno definisana pravila ponašanja na Internetu i ako ih se neko ne pridržava to se brzo pročuje po mreži. Mentalitet korisnika je takav da se osjeća jak duh zajedništva i posljedice ignorisanja mogu biti dugoročne (Vukmirović, 1999).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Skripte

Komentari