Odlomak

Uvod
Obrazovana medicinska sestra koja je stekla znanje o ciljevima, principima i metodama zdravstveno-vaspitnog rada mora da postane vaspitdač omladine i roditelja. Ulogu medicinske sestre u ginekologiji i akušerstvu možemo posmatrati kroz ulogu u polnom odgoju, planiranju porodice, negu trudnica i negu babinjara.

 

 

 

 

Polni odgoj
Polni odgoj, u kom važnu ulogu ima medicinska sestra, treba da usmeri čovekove polne interese u postizanju unutrašnje ravnoteže, te razvijanju zdravih socijalnih odnosa u porodici i društvu. To je trajni proces koji dete započinje u krugu porodice, a nastavlja u vaspitno obrazovnim-ustanovama, zdravstvenim ustanovama i u okolini u kojoj živi. Medicinska sestra zna da je polni odgoj sastavni dio procesa odgoja čoveka i to od njegovog najranijeg detinjstva. Rad medicinske sestre, s aspekta polnog odgoja, usmeren je na uspostavljanju što prisnijih odnosa između oca i majke, braće i sestara, jer je to baza polnog odgoja deteta. U okviru polnog odgoja deteta medicinska sestra upoznaje roditelje, edukujući ih, ukoliko je to potrebno, da na pitanja o seksualnosti detetu odgovaraju informacijama adekvatnim njegovoj životnoj dobi.

 

 

 

 

Planiranje porodice
Jedno od osnovnih prava ljudi jeste da oni sami određuju broj dece, kao i razmak između porođaja. To je ujedno i definicija planiranja porodice. Realizacija ovog ljudskog prava zavisi od raspolaganja roditelja, pre svega žene, znanjima i sredstvima potrebnim za planiranje porodice, tako da se još pre začeća odluči za broj dece i razmak između trudnoća. Planiranje porodice predstavlja najvažniji deo populacione politike jedne zemlje, a razvijene zemlje imaju svoje nacionalne programe za planiranje porodice, prema kojima žena ima sve značajniju i dominantniju ulogu. Sistem zdravstvenog obrazovanja i vaspitanja treba da omogući punu obaveštenost bračnih drugova, naročito žena o svim mogućnostima kojima se može uticati na reprodukciju stanovništva i planiranje porodice.
U okviru službe za zdravstvenu zaštitu žena i planiranje porodice formira se organizaciona jedinica koja se zove savetovalište za planiranje porodice i kontracepciju. Zadaci savetovališta su mnogostruki, međutim ističu se dva osnovna zadatka:

1) Obučiti omladinu i bračne parove da poznaju biološke, zdravstvene, psihološke i društvene problema polnosti, ljubavi i odnosa među polovima.
2) Pomoći bračnim parovima da kroz planiranu biološku reprodukciju dobiju željeno dete, a da pobačaj prestane da bude sredstvo za regulisanje reprodukcije stanovništva, odnosno planiranja porodice.

 

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari