Odlomak

Uloga ekskretornih organa (organa za izlučivanje) je izlučivanje azotnih produkata razmene materija kao i regulisanje količine tečnosti, soli i drugih materija u organizmu. Vrlo su značajni za održavanje stalnog sastava krvi (homeostaze).
Kod kičmenjaka se javljaju tri tipa bubrega koji se smenjuju tokom embrionalnog razvića. Kod nižih se javljaju dve generacije bubrega, a kod viših kičmenjaka tri generacije: pronefros, mezonefros, metanefros.
Pronefros se javlja kod kolousta, larvi riba i larvi vodozemaca, dok kod ostalih kičmenjaka funkcioniše samo na stupnju embriona.
Mezonefros se održava na odraslom stanju kod riba i vodozemaca.
Metanefros funkcioniše kod gmizavaca, ptica i sisara na odraslom stupnju, dok se na stupnju embriona kod njih javljaju pronefros i mezonefros. Međutim, u muškom polu se deo mezonefrosa zadržava kao pasemenik.
Kičmenjaci su odvojenih polova izuzev nekih kolousta i nekih riba koje su hermafroditi.
Muški polni sistem: Kod kičmenjaka koji imaju mezonefros semenik stupa u vezu sa prednjim delom mezonefrosa pa se polni produkti izbacuju Volfovim kanalom. Ovaj kanal ima ulogu i semevoda i mokrovoda. Kod viših kičmenjaka, sa metanefrosom, od dela mezonefrosa se obrazuje pasemenik, a Volfov kanal postaje semevod. Osim polnih žlezda (testisa) i njihovih odvoda javljaju se i izvesne dopunske žlezde – semene kesice i prostatične žlezde koje produkuju semenu tečnost.
Ženski polni sistem: Postoje posebni izvodni kanali jajnika – jajovodi (Milerovi kanali). Jajnici su, kao i testisi, parne žlezde. Izuzetak su ptice kod kojih postoji samo jedan jajnik i to levi, dok je desni redukovan što je posledica veličine jaja.
Jajovod sisara sastoji se iz tri dela:
početni deo (Falopijeva tuba) sa levkastim otvorom koji naleže na jajnik;
materica – prošireni, središnji deo;
vagina – završni deo.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 19 stranica
  • Uporedna anatomija kičmenjaka -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Biologija
  • Srbija,  Kos. Mitrovica,  UNIVERZITET U PRIŠTINI - Prirodno - matematički fakultet  

Više u Biologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari