Odlomak

Uticaj društvenih mreža na ponašanje mladih

UVOD

Društvene mreže nešto su noviji fenomen u internetskim sferama, riječ je zapravo o besplatnim online servisima, koje korisnici mogu koristiti. Kod aplikacija za društveno umrežavanje,  preduvjet za povezivanje je  izrada vlastitog profila koji mogu uključivati osobne podatke, obrazovanje, interese, sklonosti i mnoge druge. Neke od njih može upisati sam korisnik, dok se dio može generirati automatski. Društvene mreže omogućuju pojedincima neku vrstu anonimnosti pri kontaktu s drugim osobama, iako su na korisničkim profilima ispisane osobne informacije. Jednostavnost i lakoća pristupanju nepoznatoj osobi, na temelju zajedničkih interesa nikad nisu bili lakši. Zbog opasnosti koje prijete korisnicima društvenih mreža svakako treba obratiti pažnju na otkrivanje velike količine osobnih ili povjerljivih informacija.

 1. DRUŠTVENE MREŽE

Prva društvena mreža nastala 1997. godine pod imenom  Six Degrees. Korisnicima ove mreže je bilo omogućeno stvaranje korisničkih profila, stvaranje liste prijatelja, te godinu dana kasnije (1998.) i mogućnost pretraživanja lista drugih korisnika. Sve su ove mogućnosti postojale i ranije, međutim Six Degrees je objedinio sve  navedene mogućnosti u jednu cjelinu. Six Degrees je zamišljen kao virtualno mjesto na kojem korisnici mogu izmjenjivati poruke ili komunicirati s drugim korisnicima. Usluga nije nadograđivana novim tehnologijama, te su korisnici počeli gubiti interes za ovim načinom komunikacije. Six Degrees je 2000. godine zbog nedovoljnog broja aktivnih korisnika i nedovoljnih prihoda propao.

Kroz godine stvarao se i cijeli niz društvenih mreža gdje je korisnicima bilo omogućeno stvaranje osobnih i profesionalnih profila ili profila za traženje partnera. Mogućnosti  su se  s godinama značajno proširile, dodane su neke nove poput stvaranja liste ili stvaranja osobnih bilješki, tekstova koji su bili dostupni drugim korisnicima. Izrađivale su se i specifične društvene mreže za određene skupine ljudi na temelju zajedničkog interesa, poslovnih prilika i dijeljenja podataka/medija.

Bitno je napomenuti da nisu sve društvene mreže postigle jednak uspjeh u svijetu! Tako npr.  Windows live Spaces (Microsoft) u SAD-u nije postigao uspjeh, dok u Evropi je Myspace pokrenut 2003. godine, tek je  nakon  godinu  dana postojanja postigao zapažen uspjeh i to pretežno među tinejdžerima. Zatim, primjerice  Mixi postiže uspjeh u Japanu,  LunarStorm u Švedskoj,  Hyves u Nizozemskoj,   Grono u Poljskoj, Hi5 na američkim kontinentima i Europi, itd.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Psihologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sociologija

Komentari