Odlomak

Uvod

Razlog odabira teme za maturski rad „žalba“ je taj što se često susrećemo sa neadekvatnom presudom na sudu, proganjanja lične sumnje da smo oštećeni nakon presude i sl. Prema tome, izradom ovog maturskog rada želim da postignem bolje razumijevanje prava na žalbu nakon sudske presude.
Žalba protiv prvostepene presude odnosi se na sve vrste presuda prvostepenih sudova, a osnovi ove žalbe su jednaki.Ova žalba ima devolutivnodejstvo i po njoj uvijek rješava neposredno viši sud. Isto tako, žalba protiv prvostepene presude ima suspenzivnodejstvo (ima izuzetaka gdje to nije tako). Žalba protiv prvostepene presude je potpuni pravni lijek, kojim se može pobijati i pravna i činjenična osnovica presude, jer je u članu 296 propisano da se presuda može pobijati:
 zbogbitnepovredeodredabakrivičnogpostupka,
 zbogpovredekrivičnogzakona,
 zbogpogrešnoilinepotpunoutvrđenogčinjeničnogstanja,
 zbogodluke o krivičnopravnimsankcijama, oduzimanjuimovinskekoristi, troškovimakrivičnog postupka, imovinskopravnomzahtjevu, kaoizbogodluke o objavljivanjupresudeputemsredstavajavnoginformisanja.
Prva dva osnova su čisto pravna (erroriurish), treći činjenični (errorfacti) a četvrti mješoviti (činjenično pravni). Pravni osnov žalbe se odnosi na pogreške u primjeni krivičnog procesnog ili krivičnog materijalnog prava, činjenični na pogrešno ili nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, a mješoviti na odluke o krivično pravnim sankcijama, oduzimanje imovinske korisit, troškove krivičnog postupka i sl.
1.Pojam žalbe
Ž
alba je redovnopravnosredstvokoje se ulažeprotivprvostepeneodluke (najčešćesuda) a to supresudeilirešenjaradizaštiteugroženogilipovredjenogsubjektivnogpravažalioca, kaoiprekršenihformalnihilimaterijalnihpropisa.
Pravonažalbu je zagarantovanoustavomispada u osnovnagradjanskaprava. Koristećiovopravogradjanipodstičudržavneorganenapoštovanjeprincipazakonitostiištitesvojapravaiinterese.
Dejstvožalbe:
1. devolutivno, o žalbi odlučuje viši organ od onoga koji je doneo odluku
2. suspenzivno, podnošenje žalbe zadržava pravosnažnost i izvršnostprvostepene odluke odk se o žalbi ne odluči
Svojstva žalbe:
1. mora biti dopuštena. Protiv svih prvostepenih odluka. Osnovni sud (opštinski) prvo se obraćamo njemu.
2. mora biti blagovremena, u roku od 15 dana od dostavljanja presude.
3. mora biti izjavljena od ovlašćenog lica. Ovlašćena lica su stranka (neposredno ili preko zastupnika, javni tužilac i javni pravobranilac(u ime države).
Drugostepeni organ po pravilu ne preispituje prvostepenu odluku po službenoj dužnosti već samo na inicijativu stranke i to u onom delu na koji se stranka poziva.Nema strogihzahteva u pogledu forme i sadržini žalbe, ali žalilac mora da navede čime nije zadovoljan i šta traži od drugostepenog organa. To može da bude:
– poništenje prvostepene odluke
– priznavanje nekog prava u većem obimu
– ukidanje ili smanjenje neke obaveze
Povodom žalbe drugostepeni organ može:
1. ako utvrdi da je žalba neblagovremena ili nedopuštena, odbaciće žalbu rešenjem
2. ako utvrdi da su povredjene procesne odredbe ukinuće presudu i vratiti predmet prvostepenom sudu na ponovno sudjenje
3. ako nije pravilno primenjen zakon na utvrdjenje činjenice preinačićepobijenu presudu
4. ako ne postoji ni jedna greška na koju se žalilac poziva odbiće žalbu kao neosnovanu

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 18 stranica
  • - Snježana Knežević
  • Školska godina: Snježana Knežević
  • Maturski Radovi, Skripte, Pravo
  • Bosna i Hercegovina,  Tuzla,    JU EKONOMSKA ŠKOLA DOBOJ

Više u Maturski Radovi

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari