Odlomak

 
1. UVOD
Poslednjih godina primetna je globalna promena klime, koja se odražava i na izmenjene klimatske karakteristike našeg područja. Prosečna dnevna, mesečna i godišnja temperatura rastu, menja se režim padavina, vetrova, što utiče i na promene ekosistema, (biljnog i životinjskog sveta i njihovih odnosa).
Veliki broj zaraznih bolesti prenose insekti (komarci, krpelji, vaši) i javljaju se u relativno određenim i ograničenim prirodnim žarištima. Najveći broj tih infekcija karakterističan je za tropska i suptropska područja, i uglavnom za nerazvijene zemlje.
Međutim, sa klimatskim promenama rizik od pojave takozvanih prirodnožarišnih vektorskih bolesti raste i u umerenom klimatskom području.
2. ZDRAVSTVENI ZNAČAJ KOMARACA
Komarci su insekti koji mogu prenositi zarazne bolesti (malariju, denge groznicu, žutu groznicu i različite tipove encefalitisa). Pri sisanju krvi komarac unosi u čoveka sekret u kome može biti i uzročnik bolesti. Prilikom uboda mogu uzrokovati kožne promene i alergijske reakcije. Uznemiruju i ometaju odmor, aktivnost, šetnje i boravak na otvorenom.
Komarci su najaktivniji u sumrak ili u rano jutro, odnosno tokom noći, kada je izraženija vlažnost vazduha i niža temperatura. Izuzetak čini Azijski tigrasti komarac (Aedes albopictus), koji bode tokom čitavog dana, agresivniji je i potiskuje domicilnu vrstu komaraca. Ta vrsta komarca vrlo je prilagodljiva i razvija se u različitim vrstama veštačkih legla, brzo se razmnožava i osvaja nova staništa.
Komarci su leteći insekti za koje je karakteristično da im je za razvoj neophodna stajaća voda. Prirodna su legla komaraca nepresušene lokve, močvare, privremeno poplavljene površine. Veštačka legla najčešće nastaju ljudskim aktivnostima, a čine ih npr. otklopljeni spremnici za vodu, začepljeni slivnici i oluci, različiti odbačeni predmeti u kojima se nakuplja kišnica.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari