Odlomak

Uvod

Bolest zavisnosti podrazumeva da osoba, koristeći psihoaktivnu, supstancu prouzrokuje zanemariljivost ostalih životnih aktivnosti, razvija psihičku i fizičku zavisnost, pri čemu oštećuje zdravlje na psihičkom, somatskom i socijalnom nivou.

Bolesti zavisnosti podrazumevaju stanje povremene ili hronične intoksikacije psihoaktivnim supstancama koje se katakterišu snažnom željom za uzimanjem psihoaktivnoh supstanci, fizičkom i psihičkom zavisnošću i štetnim zdravstvenim posledicama.

U bolesti zavisnosti spadaju:
1. Alkoholizam,
2. Narkomanija,
3. Zloupotreba lekova i psihoaktivnih supstanci i
4. Pušenje.

Posledice zloupotrebe i zavisnosti od ovih supstanci su brojne, počev od mentalnih i fizičkih bolesti do problema u porodičnom, profesionalnom i socijalnom okruženju, uključujući i probleme sa zakonom.

Prema posledicama po fizičko i psihičko zdravlje, opisuju se različiti oblici korišćenja psihoaktivnih supstanci:
– Akutna intoksikacija predstavlja skup reverzibilnih fizičkih i mentalnih poremećaja nastalih nakon uzimanja odredjene supstance.

– Rizično uzimanje podrazumeva odredjenu osobu koja sse nalazi u povećanom riziku da naškodi svom psihičkom i fizičkom zdravlju. Na ovom nivou preudan je edukaivni faktor i podizanje svesti kod pacijenta.

– Štetno uzimanje je kontinuirano korišćenje supstance sa evidentnim dokazom o oštećenju zdravlja.

– Zavisnost podrazumeva fizičku zavisnost (radi se o adaptaciji organizma na psihoaktivnu supstancu ,,bez koje ne može”) i psihičku zavisnost (osećaj rasterećenja, slbode, olakšanja…).

– Apstinencijalni sindrom je stanje koje se karakteriše psihičkim i fizičkim manifestacijama koje nastaju nakon prestanka uzimanja odredjene supstance.

Ciljevi i metode istraživanja

 Cilj rada je razmatranje bolesti zavisnosti kao jedne socijalne pojave omasovljene u svetu; vrstama bolesti zavisnosti, njihovim karakteristikama i načinom da se one preduprede i izleče.

 Metode korišćene u ovom istraživanju jesu dobijanje podataka na osnovu analize podataka dobijenih iz zvaničnih knjiga.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari