Odlomak

 

1.Uvod

Releji su sklopni aparati koji se aktiviraju od jedne ili više električnih veličina kao što su
( napon, struja, snaga…). Svi releji se uključuju preko više vrsta kontakata i osnovni im je zadatak da preko svojih kontakata i pomoćnih strujnih krugova djeluju na druge uređaje radi upravljanja, mjerenja, signalizacije, zaštite nekih postrojenja i nekih dijelova postrojenja. Relejske kontakte pomiče namot elektromagnetnom silom. Relej može djelovati neispravno ako postoji kvar na njemu samome. Nakon 1000 djelovanja 1 % releja biti će pokvareno. Vjerojatnost kvara releja unutar godinu dana je također veoma mala tako da možemo zaključiti da su releji veoma pouzdani uređaji. Releje možemo podijeliti po funkciji pa tako imamo releje koji mogu biti opće upotrebeautomobilski, telefonski, telegrafski, frekventni, indukcijski, strujni, strujno-naponski i dr.Dijelovi releja su: namot releja, jaram na sebi drži elektromagnet, koji privlači željeznukotvu. Kotva uspostavlja ili prekida set električnih kontakata, a vraća se u polazni položajuz pomoć opruge, kad kroz elektromagnet više ne teče struja. Namot relejaspojen je u upravljačkom strujnom krugu. Strujni krug s relejom čine dva neovisna strujna kruga :
Upravljački krug s upravljačkom strujom- Uklopni krug sa radnom strujomKad uključi prekidač poteče struja kroz namot releja i kotva releja privuče. Kontakti relejase zatvore i u strujnom krugu potrošača poteče radna struja.Zadaci releja:- Relej mora otkriti poremećaj- Poremećaj se prostorno ograničava samo na onaj element koji je u kvaru- Poremećaj se treba vremenski ograničiti- Slabom upravljačkom strujom ( 0,15A – 1A ) uklapati struju velike jakosti ( do 2000A pri pokretanju motora )- Štoviše skratiti dužinu glavnih vodova između potrošača i baterije . Pad napona naglavnom kabelu je tada mali, a neopterećeni upravljački vod može biti proizvoljnedužine. Neznatno opteretiti upravljačke prekidače

1.
2.Princip rada releja

Relej je naprava koja se koristi za prekidanje ili uspostavljanje strujnog kola putem elektromagneta koji otvara i zatvara strujne kontakte. Elektromagnet se obično sastoji od mnogobrojnih namotaja bakrene žice na željeznom jezgru. Kada struja teče kroz žicu (primarno strujno kolo), oko elektromagneta se stvara magnetno polje koje privlači željeznu kotvu. Kotva nosi na sebi električne kontakte, koji onda otvaraju ili zatvaraju sekundarno strujno kolo (strujni krug).
Kada se prekine struja kroz elektromagnet, elektromagnet više ne privlači željeznu kotvu, i ona se vraća u početni položaj, obično uz pomoć opruge. Time električni kontakti prekidaju ili uspostavljaju strujno kolo, u zavisnosti od tipa kontakata (NO/NC).

Slika 1: a) isključen i b) uključen

Na slici 1a, relej je isključen. Kontakti bliže elektromagnetu (žuti cilindar) su zatvoreni (normalno zatvoren kontakt – NC) a kontakti dalje od elektromagneta su otvoreni (normalno otvoren kontakt – NO). Na slici 1b, relej je uključen. Elektromagnetno polje privlači kotvu koja pomjera srednji kontakt koji sad uspostavlja vezu sa desnim a prekida vezu sa lijevim. Na slici 1 je dakle prikazan relej sa naizmeničnim kontaktima. Na slici 1 se takođe vide i delovi releja: 1) elektromagnet, 2) kotva, 3) kontakti.

Slika 2. Simbol releja sa naizmjeničnim kontaktima

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 13 stranica
  • FIzika Slobodan Ilic
  • Školska godina: Slobodan Ilic
  • Seminarski radovi, Skripte, Fizika
  • Bosna i Hercegovina,  Travnik,  Visoka turistička škola strukovnih studija  

Više u Fizika

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari