Odlomak

UVOD

Od samih početaka industrijalizacije proizvodnje osnovni cilj vođenja proizvodnje bio je pokušaj njene realizacije uz što veću proizvodnost, a što manje troškove. Za tu su sesvrhu u razdoblju industrijske revolucije, do pojave računara, koristili su se i različiti vidovi industrijalizacije proizvodnog procesa, ali su se svodili na ograničenu mehanizaciju u okviru procesa čime se uz usavršavanje i poboljšavanje procedure izvršenja smanjivalo učešće radnik-poslužilac pri rukovanju uređajima i ostalom proizvodnom opremom.
Klasična ”kruta” automatizacija imala je određena ograničenja, kao nefleksibilnost i visoke cijene izrade, te je bila isplativa prvenstveno kod visokoserijske i masovne proizvodnje. Novi pomak u tehnologiji nastaje inovacijama u području razvoja i primjene računara, i to već 50-tih godina prošlog stoljeća (digitalno računalo), te preko 70-tih godina (mikroprocesori), uvodeći novi termin informatička revolucija. Njezino su sredstvo bile inovativne kompjuterske tehnologije koje su kao rezultat omogućile neophodnu fleksibilnost automatizacije kroz integraciju i optimizaciju proizvodnih aktivnosti, što u strateškom razvoju vodi ka proizvodnji s bitno novim karakteristikama ”Integrisanoj proizvodnji (CIM) ”. Takve karakteristike omogućuju ekonomsku uspješnost proizvodnje i pri manjim serijama, što ukazuje da informatička revolucija donosi snažne promjene, istog nivoa jakosti kao i industrijska revolucija.
Na osnovu analiziranog stanja kao potreba nameće se pitanje uvođenja adekvatnih informacijskih sistema kao ”nervni” sistem ukupnog proizvodnog sistema, posebno za vođenje kompleksnih proizvodnih procesa sa raznolikim, složenim i međusobno zavisnim fazama odvijanja procesa u okviru složenih proizvodnih sistema.

 

 
KOMPJUTERSKI INTEGRISANA PROIZVODNJA – (CIM – Computer Integrated Manufacturing)

Osnovne koncepcije CIM sistema

Visoka automatizacija proizvodnje te uvođenje fleksibilne automatizacije postaje pitanje osnovnih razvojnih strategija proizvodnih kompanija. Jedan od glavnih zadataka u toj strategiji predstavlja povezivanje u zajednički proizvodni sistem svih organizacijskih, informacijskih, hardverskih i softverskih komponenti, te upravljanje djelovanjem svih komponenti takvog sistema. Ovu razvojnu strategiju, koja je posebna za svakukompaniju i koja se temelji na specifičnostima kompanije, nazivamo kompjuterski integrisana proizvodnja(CIM – Computer Integrated Manufacturing)
“Pod pojmom CIM-koncepta podrazumijeva se uvođenje mrežom povezanih, računarom podržanih metoda i sistema” (Cebalo, 1994.).
Po jednim autorima koncept CIM-a sadrži integrisane hardverske komponente (proizvodnu opremu: NC, CNC, FTS, FPS, FMS, robote) s računarskom mrežom i pod zajedničkim upravljačkim sistemom. Neki autori (Katalinić, 1993.) nazivaju ovaj oblik integracije “CIM u užem smislu” ili Hard automation.Ovom konceptu blizak je i japanski koncept FA (Factorv Automation). Po drugom konceptu CIM je integracija svih funkcija pripreme proizvodnje i proizvodnje, od prijema narudžbe do isporuke gotovog proizvoda (Scheer, 1997.). Za ovaj viši stepen integracije svih komponenti poduzeća, pojedini autori (Katalinić, 1993.) upotrebljavaju i naziv “CIM u proširenom smislu” ili Soft automation. CIM predstavlja fazu računarom integrisane proizvodnje koja je još u toku, a u okviru formiranja tvornica budućnosti koje uključuju CIM-podsisteme. Tome se u razvoju teži, ali kompletan CIM koncept nije nigdje u potpunosti primijenjen, i predstavlja ciljni koncept. Takvim se konceptom omogućuje integralna obrada informacija u cilju vođenja proizvodnje i rješavanje zadataka u okviru tehničkih i organizacijsko-gospodarskih funkcija modernog industrijskog poduzeća.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari