Indikacije za primenu palijativne radioterapije, nuspojave radioterapije
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Seminarski radovi, Skripte, Tehnologija
Objavio Milan199 16. septembar 2013. Prijavi dokument
UVOD
Od samih početaka industrijalizacije proizvodnje osnovni cilj vođenja proizvodnje bio je pokušaj njene realizacije uz što veću proizvodnost, a što manje troškove. Za tu su sesvrhu u razdoblju industrijske revolucije, do pojave računara, koristili su se i različiti vidovi industrijalizacije proizvodnog procesa, ali su se svodili na ograničenu mehanizaciju u okviru procesa čime se uz usavršavanje i poboljšavanje procedure izvršenja smanjivalo učešće radnik-poslužilac pri rukovanju uređajima i ostalom proizvodnom opremom.
Klasična ”kruta” automatizacija imala je određena ograničenja, kao nefleksibilnost i visoke cijene izrade, te je bila isplativa prvenstveno kod visokoserijske i masovne proizvodnje. Novi pomak u tehnologiji nastaje inovacijama u području razvoja i primjene računara, i to već 50-tih godina prošlog stoljeća (digitalno računalo), te preko 70-tih godina (mikroprocesori), uvodeći novi termin informatička revolucija. Njezino su sredstvo bile inovativne kompjuterske tehnologije koje su kao rezultat omogućile neophodnu fleksibilnost automatizacije kroz integraciju i optimizaciju proizvodnih aktivnosti, što u strateškom razvoju vodi ka proizvodnji s bitno novim karakteristikama ”Integrisanoj proizvodnji (CIM) ”. Takve karakteristike omogućuju ekonomsku uspješnost proizvodnje i pri manjim serijama, što ukazuje da informatička revolucija donosi snažne promjene, istog nivoa jakosti kao i industrijska revolucija.
Na osnovu analiziranog stanja kao potreba nameće se pitanje uvođenja adekvatnih informacijskih sistema kao ”nervni” sistem ukupnog proizvodnog sistema, posebno za vođenje kompleksnih proizvodnih procesa sa raznolikim, složenim i međusobno zavisnim fazama odvijanja procesa u okviru složenih proizvodnih sistema.
KOMPJUTERSKI INTEGRISANA PROIZVODNJA – (CIM – Computer Integrated Manufacturing)
Osnovne koncepcije CIM sistema
Visoka automatizacija proizvodnje te uvođenje fleksibilne automatizacije postaje pitanje osnovnih razvojnih strategija proizvodnih kompanija. Jedan od glavnih zadataka u toj strategiji predstavlja povezivanje u zajednički proizvodni sistem svih organizacijskih, informacijskih, hardverskih i softverskih komponenti, te upravljanje djelovanjem svih komponenti takvog sistema. Ovu razvojnu strategiju, koja je posebna za svakukompaniju i koja se temelji na specifičnostima kompanije, nazivamo kompjuterski integrisana proizvodnja(CIM – Computer Integrated Manufacturing)
“Pod pojmom CIM-koncepta podrazumijeva se uvođenje mrežom povezanih, računarom podržanih metoda i sistema” (Cebalo, 1994.).
Po jednim autorima koncept CIM-a sadrži integrisane hardverske komponente (proizvodnu opremu: NC, CNC, FTS, FPS, FMS, robote) s računarskom mrežom i pod zajedničkim upravljačkim sistemom. Neki autori (Katalinić, 1993.) nazivaju ovaj oblik integracije “CIM u užem smislu” ili Hard automation.Ovom konceptu blizak je i japanski koncept FA (Factorv Automation). Po drugom konceptu CIM je integracija svih funkcija pripreme proizvodnje i proizvodnje, od prijema narudžbe do isporuke gotovog proizvoda (Scheer, 1997.). Za ovaj viši stepen integracije svih komponenti poduzeća, pojedini autori (Katalinić, 1993.) upotrebljavaju i naziv “CIM u proširenom smislu” ili Soft automation. CIM predstavlja fazu računarom integrisane proizvodnje koja je još u toku, a u okviru formiranja tvornica budućnosti koje uključuju CIM-podsisteme. Tome se u razvoju teži, ali kompletan CIM koncept nije nigdje u potpunosti primijenjen, i predstavlja ciljni koncept. Takvim se konceptom omogućuje integralna obrada informacija u cilju vođenja proizvodnje i rješavanje zadataka u okviru tehničkih i organizacijsko-gospodarskih funkcija modernog industrijskog poduzeća.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio Suzana Božić 23. septembar 2024.
Objavio pavle.najdenov 23. septembar 2024.
Objavio maricamacapavlovic 07. oktobar 2024.
Objavio jelpet2000 30. septembar 2024.
Objavio zeljanasredojevic 23. septembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.