Odlomak

1.Uvod

Svedoci smo velikih problema u koje su mnoge zemlje sveta upale vođene nevidljivom rukom svetske ekonomske krize. Traže se razlozi i opravdanja za radikalne mere štednje, svaka zemlja se bori sa sve većom stopom nezaposlenosti, inflacija topi, već dugo vremena nepromenjene, lične dohotke pa se sa razlogom postavlja pitanje – zar je moralo tako? Zbog čega su i ekonomski jake, ali i slabe zemlje dopustile sebi veliko zaduživanje svesne da će kredite svaki dan sve teže vraćati? Da li su dugoročni plan prosperiteta i održivog razvoja samo ekonomski termini u koje je teško verovati? Koliko je svaki građanin dužan i gde je tačno otišao novac iz međunarodnih fondova? Da li je država sposobna da izmiruje svoje obaveze na vreme i koliko dugo? Preti li nam bankrot?
Pitanja su brojna, ali je odgovora malo. Obično dobijamo neka površna objašnjenja u vreme predizbornih kampanja, ali su i ona obmotana velom obećanja kako će biti bolje kada baš oni dodju na vlast. Često se u tome pominju devizne rezerve i uspešno upravljanje istim kao ključ uspeha. Međutim malo se govori o stvarnoj ulozi deviznih rezervi, o njihovoj strukturi i iznosu što je podjednako važno. Devizne rezerve ne trebaju da budu politički instrument kojim je lako manipulisati ljudima, već se trebaju racionalno i na pravi način koristiti i uvećavati.
Bitno je pratiti stanje na svetskom tržištu i delovati u pravcu zaštite oblika deviznih rezervi. Promene su svakodnevne i brojne. Mnoge valute depresiraju, dok druge apresiraju. Cena zlata na svetskom tržištu raste i pada. Obveznice mnogih država dobijaju i gube značaj. Zbog svega pomenutog bitno je predvideti promene na pravi način i reagovati na vreme.

Ovim radom želim da ispitam devizne rezerve Republike Srbije i da proučim procentualnu zastupljenost svakog oblika. Od suštinskog je značaja objasniti za šta tačno služe devizne rezerve, a u kojim se situacijama nikada ne trebaju upotrebljavati i zbog kog razloga. Smatram da je ova tema bitna za svakog građanina ove zemlje, a uporednom analizom sa ekonomski najrazvijenijim državama uvideću poziciju Srbije.
Na kraju rada, u zaključku, izneću svoje stavove i činjenice do kojih sam došla baveći se ovim pitanjem.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari