Odlomak

SAŽETAK
Ekološko vaspitanje i obrazovanje se javlja kao neophodan faktor društvenih procesa, uvrštavajući temeljne ekološke vrijednosti i znanja u vaspitno-obrazovni sistem, i na taj način mijenjajući sveukupno ljudsko ponašanje u cilju održivog razvoja i suživota. Upravo na tim osnovama se zasniva proces vaspitanja i obrazovanja za zaštitu životne sredine. U svojoj suštini, taj proces zagovara zdraviji životni prostor i ljepši i zdraviji život. U Republici Srpskoj u osnovnoj školi učenici stiču ekološka znanja u svim razredima kroz nastavne predmete «priroda i društvo», «poznavanje prirode», «biologija» i «ekologija i zaštita životne sredine». U srednjim stručnim i tehničkim školama, u kojima se obrazuju učenici u 93 zanimanja u 13 truka, nastavni predmet biologija zastupljen je u 22 zanimanja (23,66%) u šest struka (46,15%), dakle nije zastupljena u sedam struka (53,85%) u 71 zanimanju (76,34%). Nastavni predmet ekologija i zaštita životne sredine od 93 zanimanja u 13 struka u srednjim stručnim i tehničkim školama, zastupljen je u 29 zanimanja (31,18%) u sedam struka (58,85%), dakle nije zastupljena u 64 zanimanja (68,82%) u šest struka (41,15%). «Biologija» i «ekologija i zaštita životne sredine», kao zasebni nastavni predmeti, izučavaju se u 11 struka u 53 zanimanja, a nisu uopšte zastupljeni u dvije struke: mašinstvu i obradi metala, ni u jednom od 12 zanimanja i ekonomiji, pravu i trgovini, ni u jednom od 5 zanimanja.

Ključne riječi: ekološko vaspitanje i obrazovanje, školsko/institucionalno obrazovanje, vaninstitucionalno obrazovanje, ekološka svijest, «ekološki orijentisana  inteligencija».

 

 

 

UVOD
Vaspitanje za zaštitu životne sredine je proces kojim se djeluje na čovjeka u smislu razvoja njegovih intelektualnih, duhovnih i fizičkih sposobnosti, koje iniciraju održivi život, odnosno funkcionisanje ljudskog društva kao zajednice. Obrazovanje za zaštitu životne sredine, sa univerzalnim vrijednostima i znanjima, može postati sistem globalnog karaktera. Uključivanje ekološke problematike u osnovne naučne procese današnjice ključan je zahtjev obrazovanja za okolinu. Brojni su akteri odgovorni za zagađivanje životne sredine te je nužna njihova edukacija u smislu razvijanja ekološke svijesti. Proces vaspitanja i proces obrazovanja neraskidivo su povezani i uključuje niz faktora, kao što su biološki, ekološki, kulturološki, ekonomski, itd. Među teme koje bi trebale biti uvrštene u vaspitno-obrazovni sistem spada svakako i ekologija i zaštita životne sredine. Ekološko obrazovanje za zaštitu sredine mora biti
shvaćeno kao grana nauke koja može stimulisati mlade ljude oko stvarnih životnih tema.

 

 

 

METODOLOGIJA
Predmet našeg interesovanja svodi se na utvrđivanje položaja ekologije i zaštite životne sredine u nastavnim planovima osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja u Republici Srpskoj. Nastavni plan i program je odobrilo Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske. Analizom nastavnih planova, koji se primjenjuju u školama i neposrednim uvidom u proces nastave, te konsultujući adekvatnu literaturu, ostvarili smo uvid percepcijom, koji predsavljamo.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Naučni radovi

Više u Skripte

Komentari