Odlomak

1. UVOD

Tabelarni podaci ili popularno “spreadsheet” ili “worksheet” su najbolji način predstavljanja podataka, jer su podaci pregledni te se mogu relativno lako i obrađivati. Zamislimo slucaj da jedan obicni raspored časova pokušamo predstaviti nekim opisnim rečenicama. To bi moglo izgledati ovako: “U ponedjeljak 1. čas imam geografiju, a zatim matematiku pa …. U petak 7. čas imam fiziku…”
Primetili ste da je ovako predstavlajnje rasporeda prilicno neprakticno. Ako taj raspored predstavimo tabelarno situacija se drastično menja. Na prvi pogled se može uočiti šta je po rasporedu 3. čas u sredu itd.
Računarski sistemi za obradu tabelarnih podataka omogućavaju:
– Lak unos podataka u tabele i preglednost podataka
– Obradu nad podacima
– Grafički prikaz podataka
U praksi se koristi mnogo računarskih programa koji omogućavaju ovakav vid obrade ali se danas najviše koristi Microsoftov program Excel pa ćemo njega pokušati i objasniti.

2. POKRETANJE I IZGLED RADNE POVRŠINE

Pokretanje Excel-a se izvodi na jedan od poznatih nacina pokretanja programa pod OS Windows. Nakon pokretanja obicno se pojavljuje uvodna maska, a zatim se pojavljuje glavni ekran s praznim dokumentom.
U Excel-u se fajlovi nazivaju radne knjige (Workbooks) pa kada otvorite novi fajl u Excel-u on dobije privremeni naziv Book1. Svaka od tih radnih knjiga se sastoji od određenog broja radnih stranica (WorkSheets). Svaka od radnih stranica se sastoji od velikog broja stranica određenog formata koji odaberete (kod nas se najviše koristi format A4). Excel je prvenstveno rađen za izradu proračunskih tabela u kojima možete vršiti automatsku obradu podataka, bilo da su to brojčani, procentualni ili neki drugi tipovi podataka.
Kada pokrenete Excel na ekranu će se pojaviti prozor kao na slici. Najveci deo ekrana
zauzima mreža linija koja ustvari predstavlja tabelu. Na mestima gde se kolone seku sa redovima formiraju se ćelije u koje možete unositi podatke.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Jedan komentar na “Excel 2013”

ElizabetaK says:

svi treba da procitaju ovaj rad

Komentari