Odlomak

 
1.Uvod

Procesi urbanizacije i tranzicije u kojem se nalazi naša zemlja kao i sve zemlje u bližem okruženju, iziskuju uspostavljanje praćenja statusa korišćenja i upravljanja izgrađenim okruženjem, u bilo koje vreme i u bilo kom segmentu. Ovakav pristup predstavlja imperativ domaćinskog i racionalnog poslovanja, i prvi je signal stranim i domaćim investitorima za veća i ozbiljnija ulaganja u projekte integracije, infrastrukturu, privredu, školstvo…
Proces globalizacije sadrži više ”podprojekata” kao što su: zaštita resursa, održivi razvoj, tranzicija,… hteli mi to ili ne u njemu učestvujemo i kroz njih prolazimo sve većom brzinom. Kroz ove procese ne prolazi samo naše društvo i njegove institucije već i sve zemlje u našem regionu. Naravno, da se ovi procesi odvijaju i u zemljama koje svrstavamo u ekonomski visoko razvijene i da ekonomska moć ne igra neku presudnu ulogu, sem što razvijene ekonomije diktiraju tempo promena i prilagođavanja koji mogu da prate bez većih posledica i turbulencija. Malim i ekonomsko slabim zajednicama, kao što je naša, šansu za priključenje i koliko toliko ravnopravan položaj treba tražiti u planiranju, upravljanju i kontroli ovih procesa na svim nivoima.
Koncept FM-a (Facility Management) može da bude dobra podrška planiranju i upravljanju u svim oblastima primene.

2.Facility Management

Životni ciklus objekta karakteriše više faza:
– definisanje potreba ( 1 godina)
– planiranje i projektovanje ( 1 – 2 godine)
– izgradnja ( 1 – 2 godine)
– useljenje i početak korišćenja ( 1 godina)
– eksploatacije i održavanje objekta ( 30 – 50 godina)
– rušenje, uklanjanje i recikliranje ( 1 godina)
Dakle vidimo da po završetku izgradnje objekta ne prestaju obaveze održavanja i obnavljanja istog. Potrebno je definisati celokupni životni vek objekta, stanja pojedinih delova objekta, periodičnu kontrolu i način dijagnostikovanja oštećenja, način donošenja odluka o održavanju i obnavljanju pojedinih delova sistema, plan održavanja, tehnologiju, resurse, organizaciju službe održavanja i drugo. Sve ovo zbog toga što je u fazi izgradnje investitor uložio ogromna finansijska sredstva i on želi da što pre povrati uložena sredstva i ostvari dobit, tako da je njemu u interesu da racionalno upravlja eksploatacijom tog objekta. Upravljanje i održavanje izgrađenih objekata takođe prate veliki troškovi, koje investitor isto želi da kontroliše i smanji. Taj koncept upravljanja izgrađenim okruženjem naziva se Facility Management. Prema definiciji međunarodne asocijacije facility menadžera (IFMA), to je disciplina koja obuhvata mnoge profesije sa ciljem da očuva funkcionalnost izgrađenog okruženja, integrišući ljude, mesta, procese i tehnologije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari