Odlomak

FINANCIJSKE INSTITUCIJE I TRŽIŠTA

1.Financijski sustav- pojam i karakteristike
Financijski sustav je jedna od temeljnih sastavnica ekonomskog sustava zemlje. Financijski sustav zemlje je determiniran stupnjem razvijenosti ekonomskog i politickog sustava,kao i karakterom vlasnistva i drugim faktorima. Također postoji uska povezanost i determiniranost financijskog i realnog sektora. Svaki od njih reagira na promjene i poremecaje nastale u drugom sektoru. Tako , na primjer, politicke krize,ratovi,poslovni skandali i drugi faktori koji se vezu uz realni sektor imaju trenutne refleksije na financijski sektor i obrnuto,a promjene i poremecaji u financijskom sektoru se odražavaju na realni sektor.
Financijski sustav možemo definirati kao ukupnost nositelja ponude i potraznje financijskih instrumenata, sto zajedno s pravnim normama i regulacijom stvara pretpostavke za trgovanjem novcem i financijskim instrumentima. Financijski sustav, kao podsustav ekonomskog sustava, treba omogućiti rast i razvoj ekonomije, a funkcije financijskog sustava se ostvaruju preko financijskih tržišta.
Suvremeni financijski sustavi se pojavljuju u dva oblika, i to: bankocentrični financijski sustavi kojima dominiraju banke, i tržišno orijentirani sustavi s vrlo razvijenim tržištem kapitala. Bankocentricni financijski sustavi se oznacavaju kao „srednje-europski ili germanski model“ ,a trzisno orijentirani sustavi kao „anglosaksonsko-skandinavski model“.
2. Elementi financijskog sustava
Elementi financijskog sustava su: financijska tržišta, financijske institucije, financijski instrumenti, regulacija financijskih tržišta
3. Pojam i uloga fincijskih tržišta
Financijska tržišta predstavljaju prostor na kojem se nude i traže financijska sredstva, te na kojemu se, ovisno o ponudi i potražnji za tim sredstvima, formira njihova cijena. Uloga im je dakle alokacija financijskih sredstava. U širem smislu obuhvaćaju javni sektor, privatni sektor, stanovništvo i inozemstvo. Financijska tržišta su mehanizam putem kojeg se obavlja prijenos financijskih sredstava od financijski suficitarnih jedinica, ka financijski deficitarnim jedinicama.
4. Pojam i uloga financijskih institucija
Financijske institucije su posrednici na financijskim trzistima koji povezuju subjekte koji raspolazu s viškom financijskih sredstava , sa subjektima koji iskazuju potražnju za njima. Obuhvaćaju : banke, osiguravajuće kompanije, štedno-kreditne organizacije, druge financijske institucije, mirovinske i investicijske fondove i financijske kompanije.
5. Pojam i uloga financijskih instrumenata
Financijski instrumenti su tržišni materijal kojim se trguje na financijskih tržištima, a kao sinonim pojmu financijskih instrumenata rabi se pojam financijska aktiva. Financijska aktiva podrazumijeva neopipljivu imovinu koja u suštini predstavlja pravo na neki budući prihod. S druge strane, pojam financijske pasive implicira postojanje određene obveze u budućnosti; relevantan za emitente (kod obveznica). Financijski instrumenti u užem smislu su:
-vrijednosni papiri s fiksnim dohotkom(obveznice)
-vrijednosni papiri s varijabilnim dohotkom(dionice)
-izvedenice
6. Regulacija financijskih tržišta
Kako financijska tržišta imaju vrlo važnu ulogu u suvremenim ekonomijama, to se uloga države iskazuje u potrebi reguliranja određenih aspekata funkcioniranja ovih tržišta. U okviru svoje funkcije reguliranja, država potiče razvoj financijskih tržišta i institucija. U potrazi za većom sigurnosti poslovanja na financijskim tržištima, razvijaju se nove i usavršavaju postojeće regulative.
Potrebno je naglasiti da država, financijska tržišta i institucije djeluju interaktivno i utječu svojim djelovanjem jedni na druge.
7. Izravno i posredno financiranje ( financijska intermedijacija)
Izravno financiranje predstavlja prijenos financijskih sredstava unutar financijskog sustava obavljanjem transakcija izravno između financijski suficitarnih i financijski deficitarnih jedinica. Dakle, dužnici izravno posuđuju sredstva od kreditora prodajući im financijske instrumente.
Posredno predstavlja prijenos financijskih viškova posredovanjem financijskih institucija. Prednosti posrednog financiranja:
-investitori imaju na raspolaganju velik izbor financijskih instrumenata
-omogućena je disperzija rizika investiranjem u veći broj različitih vrsta fin instrumenata
-omogućava se kreiranje obveza i strukturiranje aktive s različitim, međusobno usklađenim dospijećima
-niži operativni i fiksni troškovi
-investitori imaju povjerenje u posrednike
-prinosi i sigurnost plasmana ovise o financijskom posredniku

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari