Odlomak

Pojam i predmet forenzičke psihijatrije
Forenzička psihijatrija-jeste medicinska nauka koja za potrebe prava tumači fenomene duševnog zdravlja i duševne bolesti ,i ako je potrebno preduzima psihijatrijsko lječenje po pravilima medicinske i pravne struke.
Forenzička psihijatrija se bavi čovjekom i to posebnim aspektom njegove ličnosti koji nazivamo ponašanjem.
ZADACI FORENZIČKE PSIHIJATRIJE

  1. Ona pokušava da objasni postupke i djela pojedinaca,dok se pravo bavi nastalim ili mogućim posljedicama.
  2. Psihijatrija pokazuje jasne namjere da devijantne oblike ponašanja ,koji proizilaze iz duševne bolesti ili poremećenosti ,prevenira i koriguje. 3.Forenzička psihijatrija,kao praktična djelatnost mora raspolagati stručnim visokoobrazovanim kadrovima.Njihov zadatak je da rešavaju ne samo konkretne probleme,već i da šire vidike forenzičke psihijatrije kao nauke oslanjajući se na srodne manje-više bliske (psihologija;kriminologija;krivično i građansko pravo;penologija).

PREDMET FORENZIČKE PSIHIJATRIJE obuhvata četiri oblasti:

  1. Psihijatrijska vještačenja2.
  2. Lječenje i rehabilitacija psihičkih abnormalnih delinkvenata
  3. Edukacija kadrova
  4. Naučnoistraživački rad

Pod psihijatrijskim veštačenjem možemo podrazumevati procenjivanje neke osobe, a pre svega njenog ponašanja u odnosu na određeni pravni propis. To procenjivanje obuhvata analizu ličnosti,zatim objašnjenja delovanja u kritičnom trenutku, kao i prognozu ponašanja u budućnosti. Kvantum psihijatrijskog znanja koji studenti dobijaju nakon položenog ispita iz pravne medicine omogućava im korektno snalaženje u praksi profesionalnu sigurnost u mnogobrojnim situacijama od kojih izdvajamo tri:

  1. Postavljanje opravdane sumnje u duševno stanje okrivljenog
  2. Kritički osvrt na nalaz veštaka psihijatra
  3. Ravnopravan dijalog sa veštakom i drugim učesnicima sudskog postupka o pitanjima koja se tiču duševnog zdravlja i uračunljivosti okrivljenog.

 
SAVREMENI FORENZIČKO-PSIHIJATRIJSKI KONCEPTI
Fenomenološki koncept Fenomenološki koncept duševne bolesti u potpunosti odgovara krivičnom pravu. Pravo utvrđuje postojanje određenih psihopatoloških kategorija kao što su: trajna i privremena duševna bolest, zatim privremena duševna poremećenost i zaostalost u duševnom razvojuTo su u stvari fenomeni tj.pojavni oblici abnormalnog duševnog života. Duševna abnormalnost mora postojati u svesti bolesne osobe.Fenomenološki koncept u psihijatrijskom vještačenju polazi od pretpostavke da su bolesni sadržaji u mentalnom životu osobe odgovorni za njeno kriminalno ponašanje.Prema tome zadatak vještaka sastoji se u otkrivanju takvih sadržaja i njihovom opisivanju. Posebno treba proceniti njihov kriminogeni značaj, tj.posredni i neposredni uticaj na činjenje krivičnog dela.Ovaj pristup je u psihijatrijskom vještačenju dominantan godinama. Psihodinamski koncept-
Prema ovoj teoriji duševni život čoveka sastoji se iz svesnog i nesvesnog dela.Nesvesni deo utiče na celokupnu čovekovu delatnost, na ponašanje, svest, nagone i na mišljenje.Osnovni smisao psihodinamskog koncepta jeste mogućnost analize, tj.upoznavanje nesvesne psihe odnosno njenih pojedinih sadržaja.
Najvažnije je da analizom nesavesnih sadržaja osoba postaje svesna uzroka svoga ponašanja. Ta spoznaja deluje terapijski što daje mogućnost lečenja raznih psihijatrijskih stanja i poremećaja ponašanja. Taj terapijski metod se naziva psihoanaliza.Dva ključna psihodinamska postulata: sloboda volje i nesvesne motivacije.Osnovni ciljevi psihodinamskog koncepta u psihijatrijskim vještačenjima su sledeći:

  1. dinamska analiza ličnosti delinkventa
  2. upoznavanje motiva za počinjenje dela3 utvrđivanje dinamske veze između psiholoških sadržaja ličnosti i delinkventnog ponašanja4 usmeravanje terapijskog odnosno prevaspitnog rada u odgovarajućem smeru.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Skripte

Komentari