Odlomak

POJAM INFORMACIONIH SISTEMA

Pojam sistem je svakako jedan od pojmova koji je u poslednjih nekoliko decenija prisutan u svim domenima ljudske delatnosti. U svakodnevnoj komunikaciji prisutna je njegova česta upotreba sa dosta različitim terminološkim značenjima. Iz navedenih razloga prišlo se naučnom definisanju pojma sistem pri čemu je od brojnih autora nastalo više definicija. I pored često različitog sistema definisanja ovog pojma za većinu definicija zajedničko je postojanje sledeće tri osnovne kategorije:

1. Postojanje skupa objekta (elemenata),
2. Izmedju objekata postoje veze (skup veza),
3. Funkcionisanje sistema.

Pojam sistem pokušava se često objasniti navodjenjem niza primera. Tako možemo reći da je jedan sistem: jedna država ili elektrodistribuciona mreža ili jedan živi organizam ili jedan univerzitet. Ne može se povući stroga granica izmedju dva sistema jer često jedan isti objekat pripada u više sistema.
Bez daljnjeg ulaženja u analizu mnogobrojnih definicija sistema ovde se navodi jedna koja treba da nas usmeri na razumevanje pojma informacioni sistem. Sistem je funkcionalni skup objekata i njihovih veza. Objekti u sistemu i njihove medjusobne veze se opisuju i preko svojih svojstava koja se nazivaju obeležja ili atributi. Sistem predstavlja odredjenu ili funkcijsku izolaciju jednog dela iz celine. Deo celine koji nije obuhvaćen sistemom nazivamo okolinom sistema.
Dejstvo okoline na sistem predstavljeno je sa ulazi a dejstvo sistema na okolinu sa izlazi. Svrha delovanja sistema je postizanje odredjenog cilja koji se ostvaruje produkcijom odredjenih izlaznih veličina. Granice sistema odredjene su skupom posmatranih objekata. Bez obzira gde se postavi granica sistema, uvek postoje i drugi sistemi koji su u vezi sa posmatranim preko ulaza u sistem i izlaza iz sistema, ali nas u datom posmatranju ne interesuju. Objekti u sistemu mogu biti veoma različiti. Veze izmedju objekata u sistemu i dejstvo okoline na sistem se ostvaruje na tri načina: razmenom materije, energije i informacija. Način na koji su elementi sistema povezani predstavlja strukturu sistema. Struktura sistema odredjuje funkcionisanje i svrhu sistema. Sisteme možemo klasifikovati prema sledećim kriterijumima:

  • sa stanovišta formiranja: prirodni i veštački
  • prema stepenu apstrakcije: apstraktni i realni,
  • prema promeni u vremenu: statistički i dinamički,
  • prema odredjenosti ponašanja: deterministički i stohastički,
  • prema stepenu složenosti: prosti i složeni,
  • prema povazanosti sa okolinom: otvoreni i zatvoreni.

S obzirom da je pojam informacije usko povezan sa pojmom podatak prvo ćemo pokušati objasniti pojam podataka.
I za pojam podataka kao i za pojam sistema vazano je mnoštvo raznorodnih i čak medjusobno suprotstavljenih definicija. U najvećem broju slučajeva pojam podataka pokušava se definisati neposredno ili posredstvom izraza informacija (i obrnuto), ili pomoću izraza činjenica i pokazatelj. Sledi nekoliko primera definisanja pojma podatak:

  • Činjenice su… dogadjaji ili stanja. Podaci su simbolička reprezentacija dogadjaja ili stanja…
  • Podaci su sirove, neanalizirane činjenice, brojke i dogadjaji iz kojih se mogu razviti informacije…
  • Podaci su činjenice i brojke, neobradjene informacije.
  • … opisi fenomena se nazivaju podacima. Podaci korespondiraju sa diskretnim zabeleženim činjenicama o fenomenima, od kojih dobijamo informacije o svetu.

Ne ulazeći u analizu navedenih i drugih definicija pojma podataka, radi razumevanja pojma informacije daje se sledeća definicija pojma podataka

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari