Odlomak

Uvod u Ipv6 – Šta je Ipv6?

IPv6 je protokol koji je definisan da zameni protokol IPv4, koji se trenutno koristi na Internetu. Sadašnja verzija Internet protokola (IPv4) nije se bitno promenila još od svog definisanja dokumentom RFC 791(Internet Protocol DARPA Internet Program Protocol Specification) koji je objavljen 1981. godine.  IPv4 se pokazao kao robustan protokol i lak za implementaciju, zbog čega se probio kao glavni protokol na kome se zasniva današnji Internet. Ipak inicijalni dizajn IPv4 nije predviđao okolnosti koje su se pojavile ekspanzijom i popularnošću Interneta i računarski tehnologija. Ove okolnosti se ogledaju u sledećim problemima i potrebama:

  • Trenutni eksponencijalni rast Interneta i postepen nedostatak IPv4 adresnog prostora.
  • Mogućnost backbone rutera da održavaju izuzetno velike tabele rutiranja.
  • Potreba za jednostavnijom autokonfiguracijom.
  • Potrebna bezbednost podataka na IP nivou.
  • Potrebna podrkaška za prenos podata u realnom vremenu (QoS)

Za IPv4 pravljeni su dodaci koji bi rešili neke od ovih problema. Opcije kao što su IPSec ili QoS postoje i za IPv4. Da bi se produžio vek IPv4 osmišljeni su mehanizmi za bolje iskorišćenje adresnog prostora, kao što su NAT (Network Address Translation), CIDR (Classless Interdomain Routing), DHCP (Dynamics Host Configuration Protocol). Međutim, ove tehnike imaju i svoja ograničenja. Kako bi se zadovoljili zahtevi današnjeg (i budućeg) Interneta, IPv6 donosi sledeće karakteristike:

  • Veći adresni proctor
  • Jednostavnije zaglavlje za efikasniju obradu paketa
  • Hijerarhijsku strukturu mreže za efikasnije rutiranje
  • Podršku za široko primenjene protokole rutiranja
  • Podršku za autokonfiguraciju računara
  • Ugrađenu podršku za bezbednost podataka sa IPSec implementacijom.
  • Poboljšana podrška za Mobile IP
  • Ugrađena podrška za kvalitet servisa (QoS)
  • Povećan broj multicast adresa

Adresa verzije 6 se piše kao osam četvorocifrenih heksadecimalnih brojeva (8 puta po 16 bitova) odvojenih dvotačkama. Jedan niz nula po adresi može da se izostavi, pa je 1080::800:0:417A isto što i 1080:0:0:0:0:800:0:417A. Globalne adrese koje se šalju ka jednom odredištu se sastoje iz dva dela: 64-bitni deo za rutiranje i 64-bitni identifikator domaćina. Ovo su samo neke karakteristike koje donosi novi IP protokol, dok su mnoga  poboljšanja skrivena i dolaze do izražaja tek dubljim proučavanjem IPv6.

 

 

Osnovne karakteristike IPv6 protokola

• Zaglavlje IPv6

Prva uočljiva osobina IPv6 protokola je novo zaglavlje, koje je jednostavnije u odnosu na zaglavlje IPv4 protokola. Jednostavnost se ogleda u činjenici da su u odnosu na prethodnu verziju protokola izbačena nepotrebna i retko korišćena polja kao i da su uvedena dodatna zaglavlja. Izbacivanje ovih polja dovelo je do brže obrade osnovnog zaglavlja, ali ukupna efikasnost i brzina obrade zavise od dodatnih zaglavlja.

• Osnovno zaglavlje IPv6
Osnovno zaglavlje IPv6 protokola sadrži sledeća polja:

  1. Verzija (Version): Polje je dužine 4 bita i služi, kao i u IPv4, za označavanje verzije protokola, što znači da je vrednost ovog polja 6.
  2. Klasa saobraćaja (Traffic Class): Polje predstavlja klasu ili prioritet paketa i funkcionalnost mu je ista kao polju Differenciated Services (DS) u IPv4. Dužine je 8 bita.
  3. Oznaka toka (Flow Label): Novo polje uvedeno u IPv6. Ovo polje omogučava diferenciranje paketa na mrežnom sloju, dodeljujući pakete određenom toku podataka između izvora i odredišta. Na taj način se
  4. dozvoljava aplikacijama krajnjih sistema da lako razdvoje saobraćaj i ostvare potreban QoS (Quality of Service). Dužina polja je 20 bita.
  5. Dužina podataka (Payload Length): Polje predstavlja ukupnu dužina podataka u paketu izraženu u bajtovima i dužine je 16 bita. Ovim poljem obuhvaćena su dodatna zaglavlja IPv6 i jedinica podataka (PDU) višeg sloja. Uz određenih 16 bita za ovo polje, ukupna veličina podataka može biti 65536 bajta. Međutim, za pakete veće od maksimalne veličine, poznate pod nazivom jumbograms, ovo polje ima vrednost 0 i koristi se opcija Jumbo Payload u dodatnom zaglavlju.
  6. Sledeće zaglavlje (Next Header): Određuje koja vrsta informacije sledi posle osnovnog zaglavlja IPv6. Informacija koja sledi može biti dodatno zaglavlje IPv6, ICMPv6 ili podaci transportnog sloja (TCP ili UDP segment). Slično je polju Protocol u IPv4. Dužina polja je 8 bita.
  7. Broj skokova (Hop Limit): Polje je slično Time-to-Live polju IPv4 i dužine je 8 bita. Predstavlja maksimalan broj rutera kroz koje paket može da prođe, nakon čega će biti odbačen. Svaki ruter kroz koji paket prođe dekrementira vrednost ovog polja za jedan. Kada vrednost polja postane 0 paket se odbacuje, a izvoru se šalje ICMPv6 poruka o grešci: Time Exceeded.
  8. Adresa izvora (Source Address): Polje predstavlja IPv6 adresu izvora, dužine 128 bita.
  9. Adresa odredišta (Destination Address): Polje predstavlja IPv6 adresu odredišta, dužine 128 bita.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari