Odlomak

UVOD

Ovaj rad ima za cilj da doprinese bližem upoznavanju sa ogromnim uspesima koje postiže Japan, pre svega, zahvaljujući primeni modernih metoda menadžmenta i upravljanja. Koncipiran je tako da govori o najvažnijim aspektima razvoja i uspeha japanskog menadžmenta. Pre svega o menadžmentu i kulturi rada u Japanu, a potom i o tajnama uspeha japanskog menadžmenta
U prvom delu je pre svega predstavljen Japan kao zemlja. Zatim se u nastavku  šire  govori o menadžmentu i kulturi rada, vezanoj isključivo za to da je uspeh japanskog menadžmenta našao svoje osnovno uporište u japanskoj kulturi rada. Otuda je kultura rada i motiv i pokretač i voljni faktor rada, kao najuzvišeniji čin japanskog čoveka, kome je rad cilj svih ciljeva. Menadžment baziran na ovim ciljevima mora da ostvari velike rezultate.
Tajne uspeha japanskog menadzmenta predmet su drugog dela rada gde je izloženo dosta primera o tome koje su i kakve su tajne japanskog menadzmenta. Polazi se od principa japanskog menadžmenta, pa se dalje govori o ” menadžerima od jednog minuta “, tajnama japanskog sistema menadžmenta, kao i o strategiji  japanskih kompanija i nekim formama  organizacije rada u japanskom preduzeću.
Zbog dužine rada izostali su primeri koji govore bliže o menadžmentu najuspešnijih japanskih preduzeća, koja se mogu voditi kao svetski šampioni uspeha. Ona su to, svakako, po osnovu uspešnog menadžmenta i upravljanja. Posebno mi je žao što nisam imao mogućnosti da navedem primere uspešnog menadžmenta šampionskih preduzeća pre svega u oblasti proizvodnje, jer su uspesi japanske proizvodnje osnova svih japanskih uspeha i gigantskih rezultata ” zemlje izlazeceg sunca “.
Ali sa željom da bar malo dotaknem deo koji se odnosi na samu primenu ovog stila menadžmenta na kraju rada su dati neki primeri koji govore da bez obzira na svu savršenost ni jedna teorija nije toliko jasno i precizno koncipirana da može u potpunosti da se primeni u praksi.

 

 
1. OSNOVNE KARAKTERISTIKE JAPANA

VELIČINA ZEMLJE → Površina Japana iznosi oko 380.000 kvatratnih kilometara, što predstavlja 1/25 površine SAD, 1/26 Kanade, 1/4 površine zemalja Evropske zajednice i 1/360 površine čitavog sveta. Na tom prostoru živi oko 121 milion stanovnika. To je po broju stanovnika sedma zemlja na svetu, posle – Kine, Indije, SAD, Rusije, Indonezije i Brazila.
PRIRODNI RESURSI → Gustina naseljenosti je vrlo velika – veća je 2 puta od naseljenosti u Evropskoj zajednici, 12 puta od one u SAD, 155 puta od naseljenosti u Kanadi. Japan ima malo prirodnih resursa i gotovo ne proizvodi sirovine koje predstavljaju osnovu za privredni razvoj. Zavisnost u sirovinama od drugih zemalja bila je 1981. Godine sledeća: u uglju – 83.4%, sirova nafta – 99.8%, prirodni gas – 90.9%, gvozdena ruda – 99.6% i bakar – 95.9% Odnos između izvoza ili uvoza i bruto nacionalnog proizvoda iznosi – 13.3% za izvoz i 12.5% za uvoz. Najveći deo prirodnih resursa dolazi iz inostranstva. Značaj spoljne trgovine za privredu je veliki. Japan vrlo efikasno koristi zemljište, sirovine i mašine, i tako je uspeo da se brzo razvija.
ADMINISTRATIVNI APARAT → Troškovi za državni aparat i administrativne službe u privredi i državi Japana nisu veliki. Odnos troškova za državnu upravu prema bruto nacionalnom proizvodu iznosi – u Japanu 30.5%, a u Velikoj Britaniji, Francuskoj i Zapadnoj Nemačkoj iznosi – 40%, u SAD – 34%, dakle, u Japanu je ova stopa najniža. U Japanu na hiljadu stanovnika dolazi – 43 činovnika, a u SAD ta cifra iznosi – 65, u Velikoj Britaniji – 99, u Zapadnoj Nemačkoj – 65, u Francuskoj – 87. Privatni sektor je preovlađujući u odnosu na javni, on je efikasniji i on je najvažniji činilac privrednog razvoja. Javni sektor je počeo da se širi, a da se smanjuje njegova ekonomska vitalnost.
ŠKOLSTVO I INFORMACIJE → Stopa nepismenosti u Japanu iznosi – 0.7% (odnos broja nepismenih prema 100 stanovnika iznad petnaest godina) – što je najniža stopa u slobodnom svetu.
U Japanu se odavno shvatilo da jedan čovek nije najpametniji.
Od starih vremena čitanje, pisanje i korišćenje računaljki smatrani su osnovama za svakog građanina. Država i porodica ulažu mnogo  u obrazovanje. U Japanu živi jedna rasa naroda i služi se jednakim jezikom.
Osnovno i srednje obrazovanje su obavezni. Višu školu nastavlja u Japanu – 38%, u SAD – 45%, a kod evropskih zemalja to se kreće od 20% do 30%.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Menadžment

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari