Odlomak

UVOD

Posljedica veoma brzog razvoja informatike i kibernetike je usavršavanje PC –a i uređaja čija primjena postaje sve šira i pristupačnija većem broju ljudi, a jedan od glavnih faktora je prihvatljiva cijena istih. S obzirom na popularne cijene skenera, ovaj uređaj se danas često nalazi uz PC konfiguracije.Prije  nekoliko godina su se pojavili modeli koji su koštali oko 150 KM, imali su USB priključak i zadovoljavajući kvalitet skeniranih dokumenata. Primjena skenera je postala svakodnevna potreba, a u predstojećem tekstu ću pokušati objasniti na  na koji način rade skeneri.

 

 

1. Skener i skeniranje

Skener (engl. scanner) je uređaj koji služi za digitalizaciju fotografija, crteža i transparentnih medija. Skeniranjem se slika, koja se nalazi na papiru unosi u računar, u oblik pogodan za obradu, čuvanje i prenos pomoću računara. Digitalizovana slika se koristi na primjer u dizajnu, stolnom izdavaštvu (engl. desktop publishing, DTP) ili raspoznavanju teksta.

 

 

1.1 Vrste skenera

Tri osnovne vrste skenera su: ručni, stolni i rotacijski.
Ručni postoje u nekoliko oblika:
-mali skeneri slični olovci za skeniranje teksta ili crtičnog koda (engl. bar code) i
uređaji malo veći od miša.
Ručni skeneri nisu skupi i  relativno su niskog kvaliteta. Postoje crno-bijeli i u boji. Najviša rezolucija kod ovih skenera je 400 tačaka po inču
(
(engl. dots per inch, dpi), a obično imaju najviše osam bita po boji.
Ručni skeneri se danas koriste uglavnom kao čitači crtičnog koda (engl. bar code), dok se za digitalizaciju slika više ne koriste.
Stolni skeneri (engl. flatbed scanner) su najpopularniji, drže se na stolu pored računara, pa se zbog toga i zovu stolni skeneri. S gornje strane imaju staklenu ploču na koju se stavlja dokument.

Ploča može biti:

  •  reflektivna, u ovom slučaju skener ima  izvor svjetlosti s donje strane, i
  •  transparentna, kada skener ima svjetlost s gornje strane.

Pored staklene ploče s gornje strane stolni skeneri imaju optički sastav koji dovodi rezultujuću svjetlost do fotoosetljivih elemenata. Stolnih skenera ima crno-bijelih i u boji, a format im je najčešće A4 ili ređe A3. Rezolucija stolnih skenera je do 1200 dpi, a proizvode najčešće 12 bita po boji. Stolni skeneri danas su najrasprostranjenija vrsta skenera.
Rotacijski skeneri su skupi, a rezolucije su od 2400 do 9600 dpi. Dokument se lijepi na prozirni šuplji valjak (bubanj) koji rotira i pomiče se u smjeru ose rotacije. Na rotacijskom skeneru mogu se skenirati samo savitljivi dokumenti. Rotacijski skeneri proizvode se za profesionalnu primjenu gdje je potreban vrhunski kvalitet skeniranja.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari