Odlomak

1.0 Uvod

Trakasti transporteri su namjenjeni transportu rasute,a rijeđe komadne robe kao sto su plastićni proizvodi,kutije,vreće i dr.

U ovom seminarskom radu govorit ćemo o :

  • primjeni trakastih transportera
  • elementima trakastih transportera
  •  nosivoj konstrukciji trakastih transportera
  • otporu trakastih transportera
  • o istovaru materijala
  • o proračuni trakastih transportera

 

 

 

 
2.0 Primjena trakastih transportera

Trakasti transport je transport rasute,a rijđe komadne robe u vodoravnom ili nagnutom transportu sa manjim nagibnim uglom koji su ujedno nosivi i vučni dijelovi transportera.

Trakasti transporteri imaju široku primjenu kako u oblasti pretovara tako i u unutrašnjem transportu u svim granama privrede tj. u saobraćaju, rudarstvu, metalurgiji, hemijskoj industriji, livnicama, graditeljstvu, poljoprivredi itd. Gdje dolazi u obzir i prenošenje komadne robe kao što su vreće,sanduci,kutije, paketi i dr.

Trakasti transporteri služe za male protoke masa i kratke udaljenosti, te za velike protoke  i velike daljine prenosa.
Kapacitet ovih transportera dostiže i do 10 000 t/h, dužina transportera ima i veliki dijapazon i kreće se od  5 m do nekoliko stotina metara,a u nekim slućajevima njihova dužina iznosi i do nekoliko kilometara.

 

 

3.0 Traka

Pokretanje trake vrši se preko pogonskog bubnja kojeg pokreće motor preko reduktora. Kretanje bubnja se prenosi na traku uslijed trenja između trake i bubnja,zahvaljujući zatezanju zateznog bubnja.

Traku između bubnjeva podržavaju noseći i povratni valjci koji su raspoređeni duž šasije transportera na određenom rastojanju jedan od drugog.

Traka je ujedno noseći i vućni organ za teret i zato mora biti savitljiva i čvrsta ali i da podnese silu zatezanja kao i da nosi teret.
Najčesće u primjeni su gumene trake dok se rijeđe koriste trake od čelika,a imamo još i platnene i žićane trake.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari