Odlomak

Uvod

Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima 10. decembra 1984. godine. Smatrali su da deklaracija ima za cilj da učini sigurnim univerzalno i stvarno priznanje i poštovanje u njoj proklamovanih prava. Generalna skupština je smatrala da je cilj Savjeta Evrope da se ostvari veće jedinstvo među njegovim članicama i da je jedan od načina postizanja tog cilja očuvanje i dalje provođenje ljudskih prava i osnovnih sloboda. Vlade evropskih zemalja su bile odlučne da preduzmu prve korake ka zajedničkom provođenju određenih prava navedenih u Univerzalnoj deklaraciji. Na osnovu nje su članice Savjeta Evrope u Rimu 4. 11. 1950. godine donjele Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda. Konvenija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda je u više navrata mjenjana odredbama Protokola. Konvencija je izmjenjena Protokolom broj 11. i stupila je na snagu 1. decembra 1998. godine, a objavljena je u Sl. glasniku BiH maja 1999. godine.
Ustavom BiH je utvrđeno da se u BiH izravno primjenjuju prava i slobode garantovane Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda kao i njezinim protokolima. Ovi akti imaju prioritet nad svim drugim zakonima.

 

Ciljevi ljudskih prava EU
Politika ljudskih prava EU-a odnosi se prvenstveno na zaštitu građanskih, političkih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava. Polazeći od pretpostavke da su ljudska prava univerzalna i nedjeljiva, EU aktivno promiče i štiti temeljna prava unutar svojih granica, kao i ljudska prava u odnosima s trećim zemljama.

U pogledu zaštite temeljnih prava u okvirima EU-a osobito se ističe zaštita ljudskog dostojanstva, što uključuje borbu protiv trgovanja ljudima i zabranu mučenja, dok se u okviru zaštite sloboda naglasak stavlja na zaštitu osobnih podataka, obrazovanje, prava radnika, gospodarstvo i azil. Područje jednakosti obuhvaća borbu protiv svih oblika diskriminacije kao i socijalna pitanja, dok se područje solidarnosti bavi problematikom zaštite okoliša, potrošačima i javnim zdravstvom u onoj mjeri u kojoj se pitanja odnose na zaštitu temeljnih ljudskih prava. EU nadalje veliku pozornost posvećuje i pravima svojih građana.

U pogledu zaštite ljudskih prava u trećim zemljama, EU promovira zaštitu ljudskih prava s naglaskom na ukidanju smrtne kazne, borbi protiv torture i lošeg postupanja, borbi protiv rasizma i ksenofobije, nadgledanju izbora te borbi protiv ratnog zločina i genocida. Ključna je nadalje i zaštita prava djece te prava starosjedilačkog stanovništva uz druge aspekte zaštite ljudskih prava. Od 1992. godine svi sporazumi o trgovini i suradnji s trećim zemljama sadrže klauzule koje naglašavaju da su ljudska prava ključan element tih sporazuma (tzv. human rights clause). Human rights clause predstavlja specifičnu pravnu osnovu, temeljem koje u slučaju da određena zemlja ne poštuje temeljna ljudska prava, može doći do suspenzije trgovinskih povlastica odnosno do smanjenja ili obustave programa pomoći.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari