Odlomak

 

1. UVOD
Flash aplikacija se koristi za razvoj aplikacija bogatog sadržaja, korisničkih okruženja i Web aplikacija. Adobe Flash Professional omogućava dizajnerima i programerima da integrišu video, tekst, zvuk i grafiku u bogat sadržaj koji daje izvanredne rezultate u oblas-tima interkativnog marketinga, prezentacija, elektronskog učenja i korisnickog okruženja za aplikacije.

Većina glavnih komercijalnih web sajtova je uvela Flash sadržaj zbog njegove konzistentnosti među različitim platformama, bogatih grafičkih mogućnosti i male veličine fajla. Nakon što se napravi i dotera multimedijalni sadržaj u Flash – u, može se objaviti na web – u, u okviru pretraživača upotrebom aplikacije Flash Player. Flash Player je softverski proizvod koga je razvio Adobe za pretraživače na računarima Macintosh i pod operativnim sistemom Windows.
On je besplatan i široko dostupan na adresi www.adobe.com. Flash fajlovi sa ekstenzijom .”swf” prikazuju se u web-browseru putem plug-in dodatka. Flash plug-in player je razvijen i razvija se za sve vodeće platforme (procesor + operativni sistem + browser). Format “.swf” je u formi open-source što omogućava njegovo brže i raširenije prisustvo u svetskim razmerama. Svaki posetilac koji poseduje Flash Player ima mogućnost da pogleda “.swf” film jer ne zavisi od platforme sa koje pristupa fajlu. Dalje, postoji mogućnost da se svi fontovi potrebni za prezentaciju u Flash – u uključe u dokument, tako da izgled ne zavisi ni od fontova instaliranih na računaru. Svi grafički elementi u Flash – u, pa i fontovi, su vektorski opisani tako da je moguće skaliranje celog filma prema prozoru browser – a odnosno, nema zavisnosti od ekranske rezolucije.
Kako Flash ne zavisi od platforme, nisu potrebne konstrukcije ispitivanja okruženja zbog prilagođenja prikaza.
2. FLASH
Flash je najraširenija softverska platforma na svetu, koju koristi više od milion preofesionalaca i koja dopire do više od 97% desktop računara širom sveta, kao i do širokog spektra elektronskih uređaja kao sto su PDA i mobilni telefoni.
Flash je startovao pre nekoliko godina kao alat za pravljenje jednostavnih Web animacija i proširio se u razvojno okruženje za prvaljenje Internet aplikacija, bez obzira da li one uključuju interaktivnost, medije za zabavu, video, ili pristup bazi podataka.
2.1. Prednosti
Neke od stvari koje su flesh učinile jako popularnim su njegova nezavisnost od platforme, vektorska grafika, animacija i interakcija.
2.2. Radni interfejs
Flash film koji se pravi u Flashu snima se kao .fla dokument. Radno okruženje je podešeno za kreiranje grafičkih elemenata i njihovu animaciju u vremenu. Elementi okruženja su:[3]
• Pozornica
• Vremenska osa
• Kutija alata
• Biblioteka simbola
• Paneli
Okruženje ili interfejs (slika 1) sastoji se od različitih elemenata Flash prozora, kao što su traka alata (Tool bar), vremenski tok (Timeline), pozornica (Stage), paneli i ispitivač svojstva (Property Inspector).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari