Odlomak

UVOD
Svijet elektro tehnike danas je velikog obima. Kompjuteri mijenjaju radnike u tržnim centrima. Kompjuterski inženjeri tragaju kako da naprave robot koji će razmišljati kao čovjek. Da li će u tome uspeti, vrijeme će pokazati. Da bi napravili nešto kao što je robot ili bilo koji drugi električni uređaj, neophodno je da imamo kompjuter. Kompjuter se sastoji od više različitih komponenti, odnosno hardvera. Kada sve te komponente spojimo da rade zajedno, tada dobijemo uređaj koji nazivamo kompjuter. U ovom radu opisaću matičnu ploču kompjutera, njene osobine, dijelove kao i vrste. U daljem radu pišem o matičnoj ploči, dakle idem da pojednostavim navedeni hardver.

1. Matična ploča (uopšte)
Matična ploča jeste kao kuća za sve ostale dijelove računara. Svaki od dijelova ima neku svoju funkciju koju obavlja, ali sve dok ne uspostavimo vezu između tih dijelova i matične ploče, nećemo biti u mogućnosti koristiti kompjuter.
Veliki je pomak matičnih ploča od njihovog postanka, pa sve do danas. Jer danas je uopšte normalno da su na matičnoj ploči ugrađeni čipovi za zvuk, sliku, grafiku, USB-ove, čak neke matične ploče imaju ugrađen i procesor, jedina razlika je u floppy uređajima jer su oni prije bili odpojeni.

Slika 1 Izgled savremene matične ploče
2. Rad matične ploče
Jedan od važnijih dijelova matične ploče jeste procesor. Preko procesora je omogućena komunikacija ostalih komponenti koje se spajaju na matičnu ploču. Brzina procesora se mjeri MHz-ima (megahercima). Naravno što veću brzinu ima naš procesor, to će biti brže obavljanje operacija koje zadamo našem računaru. Nekada su procesori bili sa jednim jezgrom i obavljali su jednu po jednu operaciju. Danas imamo procesore nove generacije sa dva ili više jezgra. Tako da sa ovim performansama naš procesor može da obavlja jako mnogo operacija odjednom i što je još zanimljivije, kompjuter nam neće praviti pauze u vidu zastajanja sa programskim operacijama, već možemo sve te operacije dati procesoru da obavlja kao i da dodatno nešto radimo na istom kompjuteru.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari