Odlomak

O medijima…
Mediji je termin koji se koristi da bi se označile one strukture u društvu koje postoje da bi komunicirale sa širom javnošću. Termin mediji se počeo koristiti 1920tih godina sa proširenjem prisustva radija i novina koje su te decenije počele da dostižu daleko veću javnost (na državnim nivoima)
Slično tome smatra da se pojam može definisati na barem četiri načina:

  •  u fiziologijskom smislu kad medij označava komunikacije: auditivni, vizualni,taktilni, olfaktivni te njihov međusobni odnos (intermedijalnost);
  •  u fizičkom smislu kad medij znači stvar pomoću koje se izražava neka novaporuka: kamen, boja, ton, jezik;
  •  u tehnologijskom značenju u kojem medij označava sredstvo posredovanja između znakovne proizvodnje i potrošnje; i
  •  u sociologijskom, u kojem je medij shvaćen kao institucijsko-organizacijski okvir komunikacije, pa se govori o državi, politici, nauci, vaspitanju… Na taj se način pojam medija na neki način izjednačava s pojmom diskursa što je šire tumačenje, ali je moguće.

Negativne konotacije medija se vezuju uglavnom za stvarajnje kulture društvenog istomišljeništva u kojima grupe u društvu postaju više podležne medijskim manipulacijama. Mediji su opšti naziv za prenosnike informacij, odnosno sredstava komunikacija različite tehničke i funkcionalne sadržine(radio, televizija, novine, filmovi, časopisi i druga štampa ) nastali za potrebe masovnog društva.U pitanju je raznovrsna i masovna struktura tehničke, organizacione i kadrovske prirode i potencijala informisanja, propagande i drugih vidova komunikacije u savremenom svetu.
Poljska teoretičarka masovne kulture Antonjina Kloskovska (Kloskovska, 1985) masovnu komunikaciju definiše kao proces širenja iz centra, označenog kao izvor, onih sadržaja koji su u simboličkom vidu znakova usmereni primaocima osposobljenim za njihov prijem.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari