Odlomak

REZIME

Membranski procesi separacije su procesi u kojima dolazi do razdvajanja suspenzije i/ili rastvora kroz polupropustljivu membranu pod određenim pritiskom.
Reverzna osmoza, sve više se primenjuje za separaciju i frakcionisanje organskih i neorganskih supstanci iz vodenih rastvora. Njena oblast primene, uglavnom, je bila na desalinaciji morske vode za potrebe naselja i gradova, ali se sve više proširuje i tretman vode u medicinske i farmaceutske svrhe. Princip procesa je jednostavan. Osnovna komponenta u tom procesu je polupropustljiva membrana na čijoj površini se dešavaju sve promene. Pod dejstvom pritiska kroz nju prolazi produkt, čista voda, a koncentrovani rastvor komponenata smeše ostaje.Od kvaliteta membrane i radnog pritiska postrojenja zavisi stepen prečišćavanja vode, kapacitet, ekonomičnost i namena postrojenja.

Кljučne reči:reverzna osmoza, membranski procesi

 

 

 
1. Uvod

Svi životni procesi zavise od dostupnosti vode dovoljnog  kvantiteta i kvaliteta. Voda je preduslov opstanka svih živih bića na Zemlji.
Voda je jedna od najvažnijih osnovnih materija u prirodi neophodna za održavanje života i jedna od najvažnijih industrijskih sirovina u mnogim tehnološkim procesima zastupljenim u energetici, prehrambenoj industriji, za komunalne potrebe i drugo. Najviše zahteve za čistoću vode postavljaju prehrambena industriju, kao i komunalni sistemi za snabdevanje građana pijaćom vodom.
Razvoj industrije i sve veći broj ljudi skoncentrisanih u gradovima doveo je do veće zagađenosti vode i sve veće prisutnosti otpadnih voda. U XXI veku životna sredina postaje sve više zagađena, a površinske i podzemne vode su, direktno ili indirektno, ugrožene, usled svakodnevnog izbacivanja otpadnih voda najrazličitijeg sastava. Prečišćavanje otpadnih voda danas privlači sve više pažnje, zahtevi koji se nameću su sve veći, a zakonske kazne za nepoštovanje istih svakodnevno rastu.

Zagadjivači vode mogu biti:

•    hemijski (kiseline, alkalije, razne soli, pesticidi, deterdženti, fenoli…)
•    biološki (bakterije, virusi, alge, fekalije, lignin…)
•    fizički (toplota, boja, miris, radioaktivnost, suspendovane čvrste materije, pesak…)

Zagadjenje vode može biti mineralnog, organskog ili mešovitog porekla.
U mineralnazagadjenja spadaju pesak, glina, rastvorene mineralne soli, kiseline, baze i dr.
Organska zagadjenja mogu biti biljnog, ljudskog ili životinjskog porekla.
Zagadjenja u vodi se javljaju u obliku rastvora, koloida i suspenzija. Zato su od velikog značaja svi procesi obrade sirove vode kojim se uklanjaju, čvrste suspendovane, organske i neorganske hemijske komponente, bakterije i hemikalije koje daju loš ukus i miris.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Naučni radovi

Više u Skripte

Komentari