Odlomak

1. Multimedija
Pojam multimedije (multimedia) – dolazi od latinskih reči multus (mnogi) i medium(medij) i predstavlja integraciju različitih medijskih elemenata koji su u osnovi samostalni sadržaji. Multimedija je informacija predstavljena ili spremljena u kombinaciji teksta, grafike, zvuka, animacije i videa objedinjenih putem računara.
Ona predstavlja aplikacije i dokumente poboljšane dodavanjem zvuka, animacije ili videa; u najširem smislu to je programska podrška koja korisnicima omogućuje pristup ovim medijima.
Multimediju možemo definisati na nekoliko načina :

● Termin multimedija opisuje više različitih tehnologija koje omogućavaju spoj audio/vizuelnih medija na novi- savremeni način u cilju komunikacija.Multimedija se povezuje sa PC tehnologijom. Svaki kompjuter je danas sposoban za multimediju zato što poseduje CD, DVD, grafičku i muzičku karticu i sl. Multimedija danas omogućava široku primenu: DVD player, DV kamere i rekorderi, interaktivna TV, MP3 player, mobilni telefoni, javni video displeji i sl.

● Multimedija je upotreba više različitih medija za prenos informacija (tekst,grafika, animacija, zvuk, video, interaktivna web komunikacija, forumi i email).Ona takođe upućuje na mogućnost obrade i kompjuterskog zapisa tih podataka na hard disc, CD ili DVD, flash memoriju, Web prezentaciju, baze podataka i sl. Prezentacija informacija različitih formata nije ništa novo ali multimedija generalno podrazumeva prezentaciju informacija u digitalnoj formi i najčešće objedinjene na jednom mestu ili nosaču zapisa.

● Multimedija je prezentacija podataka preko više od jednog medija, kao što je kombinacija teksta, grafike, zvuka, videa itd.

● Multimedija je kombinacija više vrsta medija na jednom dokumentu uključujući tekst, grafiku, animaciju i druge audio/vizuelne elemente.

● Multimedija je prezentacija informacija u cilju edukacije i to kombinovanjem podataka kao što su tekst, slika, zvuk i video materijal. Može biti isporučen na različite načine: na CD-DVD –u, TV-u, kompjuteru priključenom na telekomunikacione kanale- mrežu.

● Multimedija ukazuje na više od jednog prezentacionog medija. To je integracija teksta, zvuka, grafike, videa i sl.
2. Elementi multimedije
U nauci o informacionim sistemima od mutimedijalnog informacionog sistema se očekuje da u realnom vremenu podrži interaktivnu komunikaciju sa korisnikom posredstvom više fizičkih kanala simultanim korišćenjem više različitih pojavnih oblika ili modova podataka, kao što su tekst, grafika, animacija, mirna ili pokretna slika, muzika i govor. U opštem slučaju, na osnovu prostorno i vremenski zavisnih nizova percipiranih podataka, korisnik treba da izvede odgovarajuću informaciju, kao saznanje kojim obogaćuje subjektivni model objektivne stvarnosti.
2.1. Tekst
Više od svega tekst utiče na kvalitet multimedijalne informacije. Generalno, tekst predstavlja informaciju, ali previše teksta u prezentaciji može biti štetno. Oko 4-5 redova- rečenica po strani je dovoljno a previše teksta može da sputava ostale elemente multimedija. Poznato je da po nekada jedna slika može da vredi više od 1000 reči. Dobro sročen tekst koji je sažet, logičan, sadržajan, pregledan, jasan i sugestivan može prezentaciju da učini izuzetnom.
Još neki korisni saveti: neka bude kratak i zauzima od prilike trećinu prezentacione strane. Proverite ga više puta jer ništa ne može da umanji vrednost nekog sadržaja nego tekst koji je pogrešno unesen. Tekst služi da informiše ali i da uvede u materiju a ključne reči imaju funkciju da održavaju kontinuitet i kontekst misli u odnosu na celinu sadržaja. Birati fontove, veličinu i boju slova veoma oprezno. Mali fontovi su teški za uočavanje, veliki ograničavaju smisao rečenice pa često mogu i da izađu „izvan strane“. Koristiti jedan ili dva fonta u celoj prezentaciji a boje kombinujte sa podlogom da bi tekst ostao uočljiv. Ako je moguće ubaciti sliku koja potkrepljuje tekst.
2.2. Grafika
Omogućava veću kreativnost u prenosu podataka. Može biti uneta kao slika, crtež ili grafikon sa CD-a , preuzeta sa interneta , digitalnog fotoaparata ili priređena u sopstvenoj produkciji. Pomoću skenera takođe mogu biti unete rukom nacrtane grafike. Za potrebe edukacije izbor grafike je od krucijalnog značaja a po nekada može i da zameni tekst. Na taj način se ujedno i razvija čulo za vizuelnu komunikaciju.
Vrste grafike:
• može biti uneta kao objekat kada se koristi za jednostavnije ilustracije jer je laka za manipulaciju i zauzima malo prostora na disku ( gif)
• bitmaps se koristi kada je kvalitet fotografije neophodan.(svaka boja je predstavljena jednom tačkom na ekranu). Formati koji se koriste su jpg, bmp, tif .

Dve su osnovne vrste slike na računaru:
1. bitmapirane (paint ili rasterska grafika)
2. vektorske (drawn grafika)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Skripte

Komentari