Odlomak

2.1. Kratak sadržaj romana
Iz predhodnih analiza dela, već smo se upoznali sa zbivanjima na Donu početkom prošlog veka.
Kostur radnje čitavog romana čini porodica Melehovi. Kroz roman su članovi porodice prolazili šibani revolucijom i dogaćajima, kojima su iz osnova potresali ne samo njih, već čitavo kozaštvo. Kao porodica zajedno, tako i svaki član ponaosob doživljavali su potrese i svako je na svoj način podneo žrtvu u ovom suludom stradanju. Pantelej, Ilinična, Petar, Dunjaška, Darija, Natalija i Grigorije, su članovi porodice. Roman počinje , upravo opisom njihove kuće, jednog običnog dana na Donu, svakodnevnice koja je bila skoro ista kod svih kozaka. Njihova porodica je uzeta samo kao primer sa vsim svojim lošim i dobrim osobinama.
Zlosrećna ljubav je još odmah počela da u iskrama svetli na početku romana, da bi se razvijala i gasila se i na kraju nestala. Druga linija kojom nas vodi pisac za ovom porodicom je neminovna veza sa revolucijom i nekim „novim“ ljudima u njihovim životima, ( Štokman, Potjolkov, Bunčuk) . Osim njih, tu je i niz saboraca, protivnika i istomišljenika, koji svako na svoj način ostavlja trag. Ulago ovih, revolucionarnih likova je bila uglavnom da se sagledaju njihove kobne greške ili da svojim tužnim biografijama postanu čitaoci na sažaljenje ili saučnjšće. Nasuprot ovom liku, Koševoj je. Kao budući „gospodar“ , uverljivi dokaz da život posle revolucije na Donu, neće biti isti , svi likovi u romanu uglavnom, tragično završavaju svoje živote. Nagoveštaj neke promene, vidi se kod Grigorija koji se vraća svom sinu.

2.2. Fabula romana

Već je rečeno da je roman „Tihi Don“ napisan u četiri knjige. Broj delova po knjizi je nejednak , tako da prva knjiga ima tri dela koja možemo da podelimo na sledeće celine:
-Porodica Milehovih. Gligorije i Akisnja
-Koršunovi. Gligorija žene Natalijom.
Drugi deo , prve knjige bi mogao da se podeli na sledeće tematske jedinice:
-Trgovci Mohovi;

-Radnici i Štokman. Boljševici u selu;
-Grigorije napušta kuću i beži sa Aksinjom;
-Natalija pokušava da se ubije. Natalija rađa;
-Gligorije odlazi u vojsku;
Trećim delom se završava prva knjiga:
-Natalija se vraća Milehovima;
-Hapšenje Štokmana. Rat;
-Natalija i Aksinja;
-Gligorije je odlikovan;
-Veza Aksinje i Listnickog. Gligorije se vraća kući.
Druga knjiga počinje četvrtim delom:
-Rat 1916. god. Nezadovoljstvo. Pojava Bunčuka;
-Natalija rača blizance;
-Februarska revolucija;
Peti deo bi mogao da se podeli na ove celine:
-Rar 1917. god. Kozaci se vraćaju kućama;
-Grigorije prilazi boljševicima;
-Sukob crvenogordejaca i „belih“;
-Ranjeni Grigorije dolazi kući;
-Ratna operacija;
-Grigorije prelazi belogordejcima;
-Smrti Potjolkova i Valeta;

3. Likovi u romanu „Tihi Don“

Svako grandiozno delo donelo je galeriju likova. Čitavo selo, skoro svaki komadić je opisan, sa svim svojim članovima, verno i živahno, tako da možemo vrlo lako da ih viidmo, iza redova. Fascinantna sposobnost da opisuje i psihu likova , njihove snove , da povezuje priču iz detinjstva , da napravi čudu mrežu oko svojih junaka, Šolohov je uspeo podjednako i oko glavnih junaka i epizodnih likova. Njegovi likovi su stvarni, oni rastu, raduju se, pate, zaljubljuju, stradaju, tu pred našim očima.

3.1. Lik Grigorija Melehova

Grigorije, mada skoro neobrazovan(završio samo osnovnu školu) je predstavljen kao najdarovitija i najpotpunija figura „Tihog Dona“. Smeo i odvažan da ide protiv tradicije i običaja, zaljubljuje se u udatu Aksinju, ali ženi se Natalijom. Vrlo je emotivan i skoln humanom shvatanju života, ali na ratna iskušenja „boje“ nekim novim dramatičnim osećanjima. Na jednoj strani on je ponosan, dostojanstven, ali s druge strane težško i bolno prživljava pojave ratnoičke svakodnevice koje odušu neljudskošću i nemoralom. Rat je otupeo njegove ljudske osobine i vrline.
Finale „Tihog Dona“ posvećen je u celosti tragediji Grigorija Melehova, sudbini koja se u ovom delu obeležava nizom gubitaka na ličnom planu i Aksinjinom smrću, kao vrhuncem. Poslednje scene, sugerišu, daju nadu u jedinu njegovu podebu- kao strahom od odmazde!

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari